19 maja 2016r. w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie odbył się kolejny, siedemnasty już konkurs recytatorski poezji patrona szkoły. Wzięli w nim udział najlepsi uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu.
Podczas XVII POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy V Julia Miernik, która wygrała eliminacje szkolne (12 maja). Uczestnicy recytowali dwa wiersze - obowiązkowy "Moje Kociewie" i dowolny, wybrany samodzielnie z twórczości Zygmunta Bukowskiego. Julia godnie reprezentowała naszą szkołę i pięknie recytowała trudne wiersze tego poety.
Katarzyna Pęczek
17 maja 2016 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bardzo ciekawej lekcji muzealnej w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Zajęcia edukacyjne dotyczyły historii średniowiecznego Gdańska, oraz przybliżyły dzieciom pracę archeologa. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wiele interesujących eksponatów archeologicznych, zwiedzić średniowieczną uliczkę, wziąć udział w mini- wykopaliskach, po czym cenne znaleziska odtworzyć w pracach plastycznych. Wycieczka dostarczyła dzieciom sporą dawkę cennych wrażeń.
Halina Jędrkiewicz
16 maja 2016r. Uczniowie klas IV i V pod opieką p. Doroty Sobiłło, p. Tomasza Tandka i p. Karoliny Kaźmierczak – Dułak wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Torunia.
Pierwszym punktem były warsztaty wypieku toruńskich pierników w Piernikarni Mistrza Bogumiła, gdzie dzieci miały okazję, pod okiem instruktorki, spróbować swoich sił przy cukierniczych wyrobach. Było sporo pracy, ale i dobra zabawa. Uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobycie umiejętności czeladników wypieku pierników! Na pamiątkę zabrali ze sobą samodzielnie zrobione, dekoracyjne pierniki.
Następnie z przewodnikiem p. Jarosławem Dąbrowskim zwiedzaliśmy Gród Kopernika. Poznaliśmy najciekawsze toruńskie legendy związane z miastem i jego mieszkańcami okraszone odrobiną historii. Zwiedziliśmy ruiny Zamku Krzyżackiego, katedrę Św. Janów czy rynek miejski. Z pełnym zaangażowaniem i z nadzieją na szczęście potarliśmy przeróżne figury z brązu. Staraliśmy się (bezskutecznie) wytrwać 20 sekund bez podpierania pod krzywą wieżą, by w końcu odetchnąć pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Po obiedzie w ulubionej dziecięcej restauracji i szale zakupu pamiątek udaliśmy się do Planetarium na seans pt. W poszukiwaniu życia. Ta podniebna podróż zrobiła na nas ogromne wrażenie! Następnie mieliśmy okazję zwiedzić bunkier z czasów II wojny światowej, gdzie przeżyliśmy symulowany nalot bombowców – żywa lekcja historii pozwoliła nam docenić piękno czasu pokoju.
Ostatnią atrakcją był rejs statkiem po Wiśle, gdzie słuchając opowiadania kapitana statku, mogliśmy podziwiać panoramę Torunia i utrwalić sobie najważniejsze informacje o mieście.
A pogoda? No cóż, nie rozpieszczała, ale „odrobina wody to dla zdrowia i urody”, wszak mogliśmy także liczyć na nieco dłuższe chwile ze słońcem.
Drogi Toruniu, zapamiętamy Cię na dłuuugo!
Karolina Kaźmierczak - Dułak
9 maja 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Unii Europejskiej. Każda klasa przygotowała krótką prezentację wcześniej wybranego kraju. Nasze oczy cieszyły różnokolorowe stroje, flagi poszczególnych państw, przedmioty kojarzące się z nimi, plakaty, a także prezentacje multimedialne poparte wtrącanymi ciekawostkami. Niektórzy pokusili się nawet o krótką lekcję danego języka.
Tym razem podróżowaliśmy wspólnie po nieco mniej znanych krajach Wspólnoty takich jak Malta, Słowacja czy Estonia. Było sporo wrażeń, śmiechu i dobrej zabawy. W kolejna taką podróż wybierzemy się już za rok!
Karolina Kaźmierczak - Dułak
28 kwietnia 2016r. odbyły się w Sobowidzu coroczne obchody Gminnego Święta Flagi.
W tym roku wzięli w nim udział uczniowie klasy IIa wraz z wychowawczynią p. Anetą Markun. Mieliśmy okazję zobaczyć montaż słowno – muzyczny dotyczący historii Polski, a także mogliśmy zaprezentować się w konkursie na strój w kolorach biało – czerwonych.
Dziewczynki z grupy zajęć rytmicznych i umuzykalniających, prowadzonych przez p. Karolinę Kaźmierczak – Dułak, zatańczyły (wraz ze swoją nauczycielką) biało – czerwoną sambę zagrzewającą naszych zawodników do walki o medale na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, a chłopcy w pięknych strojach im towarzyszyli.
Decyzją jury wybranego spośród wszystkich uczestników imprezy, nasza grupa zdobyła II miejsce spośród wszystkich szkół naszej gminy, otrzymując tym samym talon o wartości 200zł! Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup strojów dla tej roztańczonej brygady.
Karolina Kaźmierczak - Dułak
28 kwietnia uczniowie klasy Ib uczestniczyli w bardzo ciekawej pogadance na temat węgla. Dzieci dowiedziały się wiele interesujących rzeczy o tym : jak powstał węgiel, jakie jest jego przeznaczenie, jakie w Polsce występują rodzaje tego czarnego „skarbu”. Mogły go też dotknąć, a nawet się nim wybrudzić. Pogadankę przygotowała i przeprowadziła mama uczennicy z naszej klasy: Lenki Jachym.
Halina Jędrkiewicz
22 kwietnia - „Święto Ziemi” w naszej szkole kojarzy się głównie ze sprzątaniem najbliższej okolicy. Uczniowie wszystkich klas od pięciolatków do szóstoklasistów sprzątali wyznaczone przez Koło Ekologiczne tereny. Wszyscy bardzo się zaangażowali w to zadanie i wypełnili je wspaniale. Odbyły się również w tym dniu pogadanki o ochronie środowiska w dwóch grupach wiekowych przeprowadzonych przez specjalistę ds. ochrony środowiska z Urzędu Gminy. Na koniec wszyscy uczniowie spotkali się przy ognisku na pieczeniu kiełbasek.
Halina Jędrkiewicz
13 kwietnia 2016r. w Starostwie Powiatowym odbyło sie uroczyste wręczenie dyplomów osobom nagrodzonym w XII Powiatowym Konkursie Kartka Świątecznna - WLIEKANOC. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Maja Kicińska - uczennica klasy VI. Maja swoją kartkę wykonała w programie graficznym PAINT. Gratulacje!
24 kwietnia 2016 r. wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie wzięły udział w akcji "Pola Nadziei''. Uczennice Julia Miernik, Karolina Ziegler, Martyna i Marcelina Kanka, Michalina i Marcelina Olszewskie przy Kościele kłodawskim, zbierały datki do puszek na rzecz chorych cierpiących w hospicjach. W podziękowaniu za ofiarność wręczano żonkile - symbole nadziei.
Lucyna Olszewska
11 kwietnia 2016r. uczniowie klas IV i V pod opieką wychowawców p. Iwony Starszak – Chmielewskiej i p. Karoliny Kaźmierczak – Dułak oraz p. Kingi Wodzińskiej i p. Krzysztofa Reka wybrali się na wycieczkę do Gdańska.
Pierwszym punktem były warsztaty pt. „Dzień z koniem” w Stadninie Koni Tabun w Otominie. Dzieci miały okazję poznać tajniki pielęgnacji i żywienia koni, obejrzeć pokaz siodłania i kiełznania konia, wybrać się na przejażdżkę bryczką po okolicy, jeździć na koniu prowadzonym przez instruktora, samodzielnie wyczyścić i umyć konie oraz zwiedzić teren stadniny i zadawać mnóstwo pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Dodatkową atrakcją było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku.
Następnie przejechaliśmy do Multikina we Wrzeszczu, gdzie obejrzeliśmy film Kung Fu Panda 3. Humory dopisywały, pogoda również.
Karolina Kaźmierczak - Dułak
8 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły mieli pogadankę na temat „Bezpieczeństwa na wsi”. Podczas spotkania pani , która przyjechała z KRUS-u opowiedziała o zagrożeniach jakie mogą spotkać dzieci mieszkające na wsi. Na koniec spotkania uczniowie obejrzeli bajkę edukacyjną pt: „ Rodzina Porażków” z której dowiedzieli się czego nie powinni robić w gospodarstwie rolnym. Miłym akcentem spotkania było wręczenie dzieciom materiałów edukacyjnych i ogłoszenie przez KRUS ogólnopolskiego konkursu plastycznego „ Bezpiecznie na wsi”. Uczniowie zrobili wiele prac, które zostały odesłane do organizatora. CZEKAMY NA WYNIKI !!!!
Aneta Markun
Niech Święta Wielkanocne dodadzą nam radości,
żeby wszystkie nasze życzenia okazały się tymi do spełnienia,
Aby udzielała nam się nasza wzajemna życzliwość,
Niech Święta Wielkanocne będą dla nas symbolem odrodzenia.
Wesołych Świąt!
życzy
Dyrektor
Grono Pedagogiczne,
Pracownicy i Uczniowie Szkoły Podstawowej
im. M. Kownackiej w Kłodawie
W poniedziałek 21 marca 2016 roku, uczniowie klas młodszych, jak coroczny zwyczaj każe powitali kalendarzową wiosnę. W tym celu udaliśmy się nad pobliski staw, gdzie w sposób najbardziej ekologiczny zniszczyliśmy MARZANNĘ – symbol zimy. Wesołymi okrzykami powitaliśmy najpiękniejszą porę roku – WIOSNĘ.
Halina Jędrkiewicz
Prezentujemy 11 już numer gazetki szkolnej. W tym wydaniu między innymi wywiad z uczniem klasy IV Kewinem Korkowskim, który coraz lepiej radzi sobie w rozgrywkach szachowych. Rodzicom polecamy "10 przykazań logopedycznych", a ambitnym uczniom - artykuł o tym, jak osiągnąć sukces w konkursach pięknego czytania. Zapraszamy do lektury.
Katarzyna Pęczek