22 czerwca 2016 roku w naszej szkole odbyła się Giełda Zdrowia pod hasłem "Bezpieczne wakacje”. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą bezpiecznego spędzania wolnego czasu w tym okresie, oraz poznali zasady jak należy zachować się na wycieczce rowerowej, placu zabaw, na plaży, w lesie ,na łące w górach i w domu. Uczniowie z klas IV – VI układali hasła dotyczące tego zagadnienia, a w tym samym czasie trzyosobowe drużyny z klas I – III sprawdzały swoje wiadomości uczestnicząc w quizie, który prowadziła pani Lucyna Olszewska i Marzena Sobczak. Pozostali uczniowie dzielnie wspierali swoich kolegów i koleżanki. Kiedy uczniowie klas młodszych rysowali plakaty, to drużyna klasy IV, V i VI mogła sprawdzić swoje wiadomości dotyczące bezpiecznych wakacji. W jury zasiedli pan Tomasz Tandek i pani Katarzyna Pęczek. Najgłośniejszymi kibicami okazała się klasa VI. Były dyplomy i nagrody oraz wystawa prac. Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy bezpiecznych wakacji.
Marzena Sobczak
21 czerwca 2016 roku dzieci ze ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ działającej przy naszej szkole, wzięły udział w terenowych zabawach integracyjno-edukacyjnych. Zajęcia odbyły się w SENSEI Centrum Przygody i Edukacji w Żuławce. Uczniowie podzieleni na zespoły, najpierw przygotowali mapę z fragmentów odnalezionych na wyspie, potem zajęli się „poszukiwaniem skarbu”, następnie wzięli udział w wielu grach i zabawach sportowo-orientacyjnych. Po wykonaniu niezwykle forsownych zadań, dzieci upiekły przy ognisku kiełbaski. Pełni wrażeń, i wspaniałego nastroju, szczęśliwie wróciliśmy do domu!!!
Halina Jędrkiewicz
17 czerwca 2016r. w godzinach 16.00 – 19.00 w naszej szkole – w pięknie przystrojonej sali odbyła się DYSKOTEKA POŻEGNALNA, na którą uczniowie klasy VI wraz z rodzicami i wychowawcą zaprosili uczniów klasy V oraz wychowawcę – Panią Karolinę Kaźmierczak – Dułak, która zadbała o dobrą muzykę i wiele konkursów. Było dużo radości i śmiechu. Nikt się nie nudził, bawili się wszyscy. MAMY uczniów kl. VI pomagały w organizacji dyskoteki i zadbały o poczęstunek – pizzę, napoje.
Żal było się rozstawać, bo jak stwierdzili uczniowie klasy VI szkoda, że to ostatnia dyskoteka z naszymi koleżankami i kolegami w tej szkole – naszej szkole…
wychowawca klasy VI – Jolanta Cieplińska
8 czerwca 2016r. w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie odbyło się podsumowanie VI Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z KSIĄŻKĄ NA TY”. W uroczystości udział wzięli:
- Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gd. – Piotr
- współorganizatorzy konkursu, dyrektorzy szkół, nagrodzeni uczniowie, bibliotekarze szkolni oraz rodzice.
Podsumowania VI edycji konkursu dokonała Kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pruszczu Gdańskim – Joanna Kowalczyk, która podkreśliła, że w konkursie wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 19 szkół z powiatu gdańskiego. W pierwszej kolejności nagrodzono indywidualnych laureatów w etapach:
„Pięknego czytania”, wśród których znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Maria Wolska kl.Ia – II miejsce, Maria Sulewska kl. V – II miejsce, Marcelina Olszewska kl. IIb – III miejsce
„Testu znajomości treści lektur”
I miejsce - Paweł Hermann kl. IV, I miejsce – Julia Miernik kl. V . Wszystkie dzieci z radością odbierały nagrody, dyplomy i gratulacje z rąk Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych.
Następnie nagrodzono szkoły w etapie „Najlepiej Czytająca Szkoła” w kategorii klas I – III oraz klas IV – VI , w obydwu kategoriach nasza szkoła zajęła II miejsce.
Po zsumowaniu wyników trzech etapów, ogłoszono wyniki w klasyfikacji łącznej konkursu:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kłodawie (44 pkt)
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Trąbkach Wlk. (41 pkt)
III miejsce ex quo: - Szkoła Podstawowa nr 3 w Pruszczu Gd.
- Szkoła Podstawowa w Łęgowie(31 pkt).
Dodatkową atrakcją dla wszystkich laureatów miało być spotkanie z pisarką książek dla dzieci – Panią Anną Czerwińską – Rydel, które jednak nie doszło do skutku ze względu na chorobę autorki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, nauczycielom i bibliotekarzom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie dzieci, fundatorom nagród – Staroście Gdańskiemu i Wójtowi Gminy Trąbki Wielkie za wspaniałe upominki książkowe, Komisji Konkursowej za ogromny wkład pracy, współorganizatorom za pomoc w realizacji tak dużego przedsięwzięcia. Gratulujemy zwycięzcom! Zapraszamy do udziału w następnej edycji konkursu w roku szkolnym 2016 / 2017.
Bibliotekarz – Jolanta Cieplińska
W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy IV we wtorki na zajęciach wychowania komunikacyjnego przygotowywali się do karty rowerowej. Uczyli się przepisów ruchu drogowego, rozwiązywali testy na stronie internetowej BRD i ćwiczyli rowerowy tor przeszkód. Na zakończenie roku szkolnego 15 uczniów tej klasy otrzyma karty rowerowe.
Marzena Sobczak
W ostatnich tygodniach czerwca w naszej szkole odbyły się w klasach I – III zajęcia w ramach Programu ”Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zajęcia prowadziły osoby, które ukończyły szkolenie pani Joanna Kucharska i Marzena Sobczak. Uczniowie obejrzeli film, a następnie na fantomach ćwiczyli resuscytację oddechowo- krążeniową. Dzięki temu pierwsza pomoc stała się dla naszych uczniów czymś naturalnym.
Marzena Sobczak
8 czerwca 2016 roku uczniowie klas pierwszych pod opieką Marzeny Sobczak, Haliny Jędrkiewicz i Krzysztofa Reka byli w ZOO. Podczas pięknej pogody uczniowie podziwiali wiele gatunków zwierząt z różnych stron świata. Dużym zainteresowaniem cieszyły się żyrafy, kangury i małpy. Dzieci były szczęśliwe i uśmiechnięte. Był czas ,aby odpocząć i kupić pamiątki. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w ZOO.W tym dniu zwiedziliśmy Katedrę w Oliwie , piękny park po którym biegały wiewiórki i palmiarnię. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Marzena Sobczak
8 czerwca 2016 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy IIb Szkoły Podstawowej w Kłodawie, wybrały się na zajęcia edukacyjne pt ." Dawny Gdańsk '' do Muzeum archeologicznego w Gdańsku. Uczniowie zapoznali się ze sposobem życia ówczesnych gdańszczan, specyficzną modą, poznali atrybuty popularnych zawodów. W ramach podsumowania zajęć, dzieci wypełniały karty pracy ozdobione barwnymi fotografiami, które stanowią specyficzną pamiątkę spotkania w muzeum.
Będąc w Gdańsku nie można zapomnieć o wizycie na ulicy Długiej i fotce przy Neptunie. Trzeba także odwiedzić kram z pamiątkami i wpaść na lody. Wszystkie te ''punkty programu '' widnieją na dołączonych zdjęciach.
Lucyna Olszewska
Podczas spotkania Pan Wójt Błażej Konkol wręczył dyplomy oraz nagrody wyróżnionym uczniom ze szkół podstawowych oraz gimnazjum naszej gminy. W tym roku osoby nagrodzone z naszej szkoły to:
III miejsce - Klaudia Beyer, ucz.kl. VI
wyróżnienie - Julia Miernik, ucz. kl.V
MIANO „ASA ORTOGRAFII” W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 ZDOBYLI:
•Kl.II – Marcelina Olszewska
•Kl.III – Weronika Rosanowska
•Kl.IV – Klaudia Kowalska
•Kl.V – Julia Miernik
•Kl.VI – Jakub Kąkol
GRATULUJEMY !
7 czerwca 2016 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gd., odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego" Szczęśliwy dom, szczęśliwa rodzina ''. Na konkurs wpłynęło 149 prac . Przyznano nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach: OREW , oddziały przedszkolno-szkolne , klasy I-III i klasy IV-VI .
W kategorii klas I-III , II miejsce zajęła Marcelina Olszewska ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie .
W kategorii klas IV-VI , I miejsce zajęła Julia Miernik, II miejsce Zuzanna Stawicka, III przypadło w udziale Amelii Frydrychowicz, wyróżnienia zdobyli : Jakub Kąkol i Helena Górska - wszyscy uczniowie uczęszczają do naszej placówki .
Gratulujemy artystom i życzymy kolejnych sukcesów .
Lucyna Olszewska
6 czerwca 2016 roku uczniowie klasy II a i III pojechali na wycieczkę do Torunia. Jako pierwsze odwiedziliśmy Planetarium, gdzie obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację na temat kosmosu. Następnie spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który oprowadził nas po najciekawszych miejscach Torunia. Zobaczyliśmy m. in. Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, Ratusz oraz ruiny Zamku Krzyżackiego. Poznaliśmy też legendy związane z tym pięknym miastem. Ważnym punktem programu była wizyta w Piernikarni Mistrza Bogumiła, gdzie pod okiem miłej pani piekarniczki Barbary, nauczyliśmy się wypiekać pierniki, które wzięliśmy na pamiątkę. Po zjedzeniu pysznych lodów i obowiązkowym zdjęciu przy pomniku Mikołaja Kopernika, szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Joanna Kucharska
"Moja Mała Ojczyzna"
3 czerwca 2016r. w Szkole Podstawowej w Sobowidzu odbył się finał konkursu "Moja Mała Ojczyzna". Współzawodnictwo szkół z terenu naszej małej ojczyzny odbywało się w tym roku w trzech kategoriach: turniej wiedzy o gminie, prezentacja multimedialna i praca plastyczna na temat "Obiekt sakralny w naszej gminie".
Przed finałem odbyły się etapy szkolne. I tak najlepszą prezentację multimedialną wśród uczniów naszej szkoły przygotowała Maja Kicińska. Ta prezentacja okazała się także najlepszą w gminie i w konkursie "Moja Mała Ojczyzna" zdobyła I miejsce.
Z prac plastycznych uczniów naszej szkoły do etapu gminnego zakwalifikowała się praca Zuzanny Stawickiej. Za pracę, przedstawiającą Kościół w Trąbkach Wielkich, Zuzanna otrzymała III miejsce.
Turniej wiedzy o gminie Trąbki Wielkie odbywał się podczas finału w Sobowidzu. W czasie zaciętej rywalizacji (z dogrywkami) naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Zuzanna Stawicka i Maria Sulewska. Dziewczętom udało się zdobyć III miejsce.
Katarzyna Pęczek
W ogólnej klasyfikacji nasza szkoła zdobyła II miejsce.
W dniach 02 – 03 czerwca 2016r. klasa VI pod opieką Tomasza Tandka, Anity Kotwy – Kąkol oraz Jolanty Cieplińskiej przebywała w Zielonej Szkole w Skarszewach. Atrakcji było co niemiara i to począwszy od samego przyjazdu do Ośrodka Wypoczynkowego „Wczasowicz”, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg i pyszne wyżywienie. Po zakwaterowaniu udaliśmy się do Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie(3,5 km pieszo ), a tam już na nas czekał Pan Arkadiusz, który posiadał niesamowita wiedzę o zwierzętach hodowlanych, które z zaciekawieniem obejrzeliśmy. Niektórzy z nas pierwszy raz w życiu widzieli perliczkę, kozy i różne odmiany kur. Pracownicy ZSR oraz uczniowie przygotowali dla nas i inne niespodzianki – przejażdżkę konną oraz bryczką. Niektórych trzeba było dość długo przekonywać do pierwszej indywidualnej jazdy konnej, stwierdzili jednak, że było warto. Upał był niesamowity więc w drodze powrotnej do ośrodka wybraliśmy się na lody. Potem był pyszny obiad, odpoczynek i wędrówka na stadion w Skarszewach, na którym uczniowie grali w piłkę nożną. Bardzo zmęczeni przywędrowaliśmy na kolację, po której Helena Górska przeprowadziła kilka ciekawych konkursów. Było też ognisko z kiełbaskami, podchody i zasłużony odpoczynek. Humor wszystkim dopisywał i nawet podczas ciszy nocnej długo jeszcze było słychać rozmowy w pokojach.
Drugi dzień rozpoczął się śniadaniem i wykwaterowaniem z ośrodka oraz zwiedzaniem Skarszew. Mimo iż do miasta było ok. 2 km nikt nie marudził, wszyscy dzielnie maszerowali, zjedli lody, niektórzy pochlapali się w fontannie i wróciliśmy na teren ośrodka, gdzie na świeżym powietrzu odbyły się kalambury, gra w siatkówkę oraz wyścigi rzędów - konkurencje wymyślili sami uczniowie. Atrakcją dla uczestników były wspólne skoki przez linę, rzuty do celu, wyścigi na szczudłach. Po obiedzie przyjechał po nas Pan Darek Kosiński – ulubiony kierowca dzieci, żal było wracać do domów, chociaż zmęczenie dawało już o sobie znać. Uczniowie stwierdzili, że ten ostatni wspólny wyjazd w szkole podstawowej zapamiętają do końca życia.
Jolanta Cieplińska
1 czerwca 2016r. z okazji Dnia Dziecka 28 wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką nauczycieli – Jacka Kamińskiego, Katarzyny Pęczek i Jolanty Cieplińskiej wzięło udział w XXIII rejsie katamaranem z Gdańska do Gdyni zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Rejs to nagroda za wyróżniającą pracę wolontariacką dla uczniów ze szkół podstawowych województwa pomorskiego.
Podczas rejsu dzieci podziwiały piękne krajobrazy morskie, brały też udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. Było to ciekawe przeżycie dla wszystkich uczestników, którzy na katamaranie czuli się wspaniale i chętnie powtórzyliby taka wycieczkę.
Jolanta Cieplińska
1 czerwca 2016r. podczas Festynu Rodzinnego zostały ogłoszone wyniki konkursu „Rodzice dla dzieci na 100 %”. Najwyższe wpłaty na fundusz Rady Rodziców uzyskały klasy II b i III gromadząc 100 % wpłat. Laureatom na ręce wychowawców wręczono dyplomy i nagrody pieniężne w wysokości 10 zł w przeliczeniu na jednego ucznia.
Gratulujemy Rada Rodziców
Tradycją naszej szkoły jest organizacja festynu rodzinnego. Łączy on w sobie święto Dnia Matki i Dnia Dziecka.
W tym roku odbył się 1 czerwca. Uroczystość rozpoczęła się apelem szkolnym z częścią artystyczną. Uczniowie z grupy przedszkolnej i klas 1-3 prezentowali swoje fantastyczne programy muzyczno – teatralne.
Piękna pogoda i liczna obecność rodziców spowodowała, że dzieci cudownie bawiły na boisku szkolnym.
Na atrakcyjność festynu złożyły się zabawy przygotowane przez nauczycieli: rzut do kosza woreczkami, rzut kaloszem na odległość, rowerowy tor przeszkód, bieg z jajkiem, bieg na torze przeszkód. Niewątpliwie wielkim zainteresowaniem cieszyła się zabawa na dmuchawcu.
Oczywiście po spalonych kaloriach w ramach uzupełniania energii na wszystkich czekały smaczne niespodzianki przygotowane przez nasze panie kucharki i pozostałych pracowników.
Renata Szalewicz
31 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły z kl. 5 i 6 pod opieką p. Renaty Szalewicz i p. Jacka Kamińskiego uczestniczyli w „gwiażdzistym rajdzie rowerowym”.
Od czterech lat Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich jest organizatorem tego rajdu w ramach akcji „ Odjazdowy Bibliotekarz”. W akcji tej bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów , przejężdżając przez miejscowości naszej gminy spędzili przyjemnie i aktywnie czas w gronie osób o podobnych pasjch.
W tym roku celem rajdu był Dom Pomocy Społecznej w Zaskoczynie. Po przyjeździe uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym przy ognisku. Pracownicy DPS przygotowali zabawy na terenie swojego ogrodu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę.
Renata Szalewicz
23 maja 2016r. w naszej szkole odbyła się UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA uczniów klas pierwszych. Dzieci po wysłuchaniu próśb książki , które przedstawiły uczennice kl. VI, świetnie odpowiedziały na pytania dotyczące korzystania z naszej szkolnej biblioteki.
W drugiej części uroczystości najmłodsi złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani przez Dyrektor Szkoły – Halinę Podolską symboliczną zakładką na CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MARII KOWNACKIEJ W KŁODAWIE. Wszyscy otrzymali DYPLOMY, LISTY DO RODZICÓW oraz ZAKŁADKI DO KSIĄŻKI Z KOLOROWYMI POSTACIAMI Z BAJEK wykonane przez uczniów naszej szkoły.
Uroczystość Pasowania na Czytelnika uświetnił występ pierwszaków przebranych w przepiękne stroje wiosenne żabek, bocianów i innych zwierzątek. Były wierszyki, piosenki i ogromne brawa dla najmłodszych aktorów.
Uroczystość zakończyła się życzeniami – aby książka była prawdziwym przyjacielem dzieci – takim na całe życie.
Dziękuję wychowawcom klas Ia i Ib, uczniom klasy VI oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Bibliotekarz Jolanta Cieplińska
Uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej w Kłodawie, w ramach programu : '' Książki naszych marzeń '', czytali min. baśń H.CH . Andersena pt . " Brzydkie kaczątko ". Po omówieniu najważniejszych wydarzeń oraz postaw głównych bohaterów , dzieci wykonały ilustrację plastyczną do lektury. 20 maja 2016 r. wystawiły także przedstawienie teatralne dla kolegów z oddziału przedszkolnego .