Stara szkoła

Tak wyglądała "podstawówka", gdy chodzili do niej rodzice obecnych uczniów.
Należy nadmienić, że wtedy ta szkoła nie była szkołą 8 klasową.

Zdjęcie pochodzi z 1953 roku.

Szkoła Podstawowa w Kłodawie rozpoczęła  pracę  4 września 1945r.  Pierwszą jej kierowniczką była Maria Gostomska – Bielawska, która przybyła z obozu  Ravensbrück.

Lekcje odbywały się w budynku po byłej szkole niemieckiej, w której uporządkowano dwa pomieszczenia na sale lekcyjne. Na strychu urządzono bibliotekę. Naukę w szkole rozpoczęły trzy klasy, razem 47 uczniów.

Pierwszymi nauczycielami oprócz kierowniczki byli: pani Stankiewicz, Janina Kaffa, Zofia Korycka, Krystyna Paluch, Edmund  Ejsmond.

Z każdym rokiem przybywało uczniów i oddziałów, w związku z czym w roku szkolnym 1947/48 uruchomiono izbę lekcyjną w drugim budynku szkolnym.

We wrześniu 1950r. kierownictwo szkoły objął Marian Główczyński. Naukę rozpoczęło 135 uczniów w klasach I-VII. Zajęcia odbywały się na trzy zmiany w klasach łączonych, w czterech izbach lekcyjnych.

Już od pierwszych lat istnienia szkoła podjęła współpracę z rodzicami. Komitet Rodzicielski pomagał w organizowaniu uroczystości szkolnych oraz akcji i zabaw, z których dochód przeznaczano na zakup pomocy naukowych i sprzętu sportowego.

Jak wynika z zapisów w kronice szkolnej, już w pierwszych latach funkcjonowania działały w szkole organizacje i koła: ZHP, Zuchy, TPPR, SKS i SKOW ( Szkolne Koło Odbudowy  Warszawy).

Podczas wakacji w 1954r. W szkole przeprowadzono gruntowy remont, wymalowano wszystkie klasy, odnowiono budynek gospodarczy koło szkoły.

1 września 1958r. funkcję kierownika szkoły objął Jan  Chajewski. Nowy kierownik szkoły nawiązał współpracę z Komitetem Rodzicielskim. Rodzice „opodatkowali” się po 50 zł. na rzecz szkoły.

Wiosną 1959 r. szkoła przystąpiła do grodzenia swojego obejścia. Nieustannie trwały zabiegi o poprawę warunków bytowych szkoły. Wyremontowano sale lekcyjne i powiększono szkołę o pomieszczenia gospodarcze.

W kwietniu 1962 r. przy szkole założono ogródek doświadczalny, którym opiekowały się dzieci pod kierunkiem nauczyciela biologii Zbigniewa  Nelke.. „Praca w ogródku budziła i rozwijała zainteresowanie światem roślin i zwierząt , uczyła kochać przyrodę”.

Rok szkolny 1962/63 rozpoczęło 217 uczniów pod opieką 6 nauczycieli. Nauka odbywała się w 6 salach  lekcyjnych, z czego tylko 3 były pełnowymiarowe. 01 października 1962r. Zorganizowano wieczorowe kursy dla tych, którzy z różnych względów nie ukończyli szkoły podstawowej. Cieszyły się one dużą popularnością.  W listopadzie 1962r. przy szkole  w Kłodawie  powołano również Szkołę Przysposobienia Rolniczego , w  której naukę rozpoczęło 25 uczniów. W grudniu 1962r. Zakupiono pierwszy telewizor.