10 listopada 2010r. odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Program słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów przypomniał o trudnych latach niewoli i patriotyzmuPolaków, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce.
Anna Stefańska
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
I miejsce - Kacper Sławiński, 5l
II miejsce - Karolina Ziegler, 6l
III miejsce - Mateusz Caboń,6l
WYRÓŻNIENIA:
Maciej Skonieczny, 5l
Maria Sulewska, 6l
KLASY I-VI
I miejsce - Agnieszka Korkowska, kl.4
II miejsce - Magdalena Słupianek, kl.5
III miejsce - Zofia Wrona, kl.4
WYRÓŻNIENIA:
Adrianna Bielińska, kl.5
Magdalena Makuch, kl.4
6 listopada dzieci z klasy pierwszej udali się do Pracowni Komiksowejw Gdańsku. Uczniowie wzięli tam udział w warsztatach dotyczących tworzenia komiksów, poznali różne rodzaje komiksów, sposób ich powstawania oraz mieli możliwość obejrzenia wielu z nich. Pan prowadzący warsztaty ogłosił konkurs na najciekawszy komiks. Dzieci pracowały bardzo ambitnie,a najlepsze komiksy zostały nagrodzone książeczkami.
Joanna Kucharska
Uczniowie klas IV – VI pod opieką Anny Stefańskiej, Bożeny Wodzińskiej, Iwony Starszak – Chmielewskiej i Jolanty Cieplińskiej 4 listopada 2010r. uczestniczyli w zajęciach w Multikinie w Gdańsku.Tomasz Ignaczak– aktor telewizyjny i teatralny w bardzo interesujący sposób zaprezentował temat „ SEKRETY X MUZY”. Uczniowie:
-poznali określenie „dziesiąta muza”
-dowiedzieli się, jak próbowano ożywić obraz i jak wynaleziono kino
-obejrzeli pierwsze filmy braci Lumiere
-zobaczyli eksperymenty z kolorem w filmie
-poznali tajniki tworzenia efektów specjalnych
-dowiedzieli się, jak działa kino trójwymiarowe.
Po krótkiej przerwie dzieci obejrzały przepiękny film pt. „TAJEMNICA RAJSKIEGO WZGÓRZA”,który powstał na podstawie powieści Elizabeth Goudge. Film bardzo podobał się wszystkim o czym świadczą brawa, którymi widzowie nagradzali podczas seansu filmowego pozytywnych bohaterów tej klasycznej bajki.
Zachęcamy wszystkich do udziału w „Lekcjach w kinie” połączonych z projekcją filmu.
Jolanta Cieplińska
Uczniowie naszej szkoły 29.10.2010 r. po raz drugi wzięli udział w szkolnym konkursie pt. „ MÓJ SWIĘTY PATRON”
Dnia 29 października 2010 r. w naszej szkole wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne oraz pozostali pracownicy szkoły, mogli obejrzeć przedstawienie poświęcone Wszystkim Świętym pt. WIERZĘ W ŚWIĘTYCH OBCOWANIE. Celem tej uroczystości było wprowadzenie w klimat nadchodzących świąt Wszystkich Świętych i Wszystkich Wiernych Zmarłych tzw. Dzień Zaduszny. Dla katolików jest to czas zadumy, refleksji, rozmyślań nad sensem, celem istnienia świata i człowieka. Spoglądając na całe rzesze świętych postaci, które dostąpiły godności bycia świętym i mających możliwość obcowania z Bogiem po trudnej wędrówce ziemskiej jest to również czas optymizmu i chrześcijańskiej nadziei . Dlatego celem tego przedstawienia było również przybliżenie sylwetek niektórych świętych, aby mogły stać się inspiracją i wzorem dla współczesnego człowieka- niejednokrotnie zagubionego w dzisiejszym świecie.
W przedstawieniu wystąpili uczniowie z kółka teatralnego i żywego słowa, pod opieką i kierownictwem p. Renaty Szalewicz i p. Anny Stefańskiej. Stronę muzyczną prowadziła p. Karolina Dułak
Obsada:
Aniołowie- Adrianna Leszczyńska , Martyna Bławat
Św. Piotr- Damian Dobrochowski
Św. Tomasz More- Zuzanna Wrona
Św. Jadwiga – Beata Buga
Św. Stanisław Kostka- Dominik Kotwicki
Św. Franciszek- Celina Górska
Św. Maksymilian Kolbe- Emilia Niedziałek
Narrator- Aleksandra Wolska
Człowiek współczesny- Aneta Dwojak
Recytacja wiersza ks. Jana Twardowskiego – Beata Buga, Zuzanna Wrona
Renata Szalewicz
„Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” pod honorowym patronatem Kuratora Oświaty Pana Zdzisława Szudrowicza.
W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie naszej szkoły:
biorą udział w II Maratonie Czytelniczym. Co miesiąc czytają wyznaczoną przez Organizatorów konkursu lekturę, a następnie piszą test konkursowy. Wyniki testów z poszczególnych miesięcy przekazywane są do Organizatorów, którzy w maju wyłonią zwycięzców.
Pierwszą lekturą była książka ANDRZEJA PEREPECZKI pt. „DzikaMrówka i tam – tamy”.Pięcioro uczniów naszej szkoły w NAGRODĘza bardzo dobre wyniki testu zostało zaproszonych na spotkanie z AUTOREM książki , które odbyło się w filii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wGdańsku na ulicy Mariackiej 42 w dniu 27 października 2010r. Pan ANDRZEJ PEREPECZKO w interesujący sposób opowiedział uczestnikom spotkania o swoim życiu, studiach, czasach wojennych, pracy na statkach oraz o twórczości dla dorosłych i dla dzieci. Autor napisał wiele podręczników, powieści o tematyce morskiej, szkiców historycznychi całą serię książek przygodowych dla dzieci „Dzika Mrówka i …”. Za swą twórczość był wiele razy nagradzany. Pan Andrzej Perepeczko chętnie i w niezwykle dowcipny sposób odpowiadał na pytania czytelników, mówił o swoich ulubionych książkach i pisarzach. Całe spotkanie odbyło się w ciepłej i miłej atmosferze, a zakończyło się wspólnymi zdjęciami z autorem oraz długą kolejką po autografy.
Jolanta Cieplińska
25 października to ŚWIĘTO WSZYSTKICH BIBLIOTEK szkolnych na świecie. W tym roku obchodziła je również nasza szkolna biblioteka.
- Uczniowie należący do KOŁA PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI przygotowali PLAKATzwiązany tematycznie z tym świętem.
- 25 października wypożyczali książki swoim koleżankom i kolegom, a każdy kto odwiedził bibliotekę otrzymał zakładkę do książki i został poczęstowany cukierkami. Pierwszemu czytelnikowi wręczyli nagrodę - niespodziankę książeczkę.
- Uczniowie zapytali wszystkich pracowników szkoły o ulubioną książkęz okresu dzieciństwa, a następnie wykonali WYSTAWĘtych książek na górnym holu. Cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem.
- KOŁO PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI w sali nr 4 przygotowało WYSTAWĘ poświęconą życiu i twórczościFRYDERYKA CHOPINAw związku z obchodami ROKU CHOPINOWSKIEGO w naszej szkole oraz WYSTAWĘKSIĄŻEK ZBIGNIEWA NIENACKIEGOzachęcającą do przeczytania bardzo ciekawych – przygodowych książek, szczególnie z serii „Pan Samochodzik” ( 18.10.2010r. klasy III – VI obejrzały film „Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór”).
- Wiele radości sprawił przedszkolakom KONKURS na temat BOHATERÓ KSIĄŻEK DLA DZIECI , który przeprowadzili uczniowie klasy V. Oto jedna z zagadek: „NOSZĄ KRASNE CZAPKI I MALEŃKIE BUTKI. POMAGAJĄ DZIECIOM DOBRE” …
Jolanta Cieplińska
W październiku uczennice klasy VI należące do KOŁA PLASTYCZNEGO: Celina Górska, Beata Buga, Magdalena Szmelter, Weronika Wołoszyk i Zuzanna Wrona wzięły udział w OGÓLNOPOLSKIMKONKURSIE PLASTYCZNYM zorganizowanym przez PZU, którego zadaniem było zaprezentowanie plastycznej interpretacji OBIADÓW CZWARTKOWYCHorganizowanych przez króla STANISŁAWA AUGUSTA PONIATOWSKIEGO na Zamku Królewskim.
Dziewczynki włączyły wyobraźnię i przeniosły się do jednej z salZAMKU KRÓLEWSKIEGO. Zdobyły wiele informacji na temat życia, zwyczajów, mody, sztuki, a w szczególności gości, których zapraszał w XVIII wieku król na OBIADY STANISŁAWOWSKIE. Wykonały piękną pracę, której zdjęcie można obejrzeć w albumie fotograficznym.
Jolanta Cieplińska
18 października 2010r. odbyła się wycieczka dla klas III-VI do Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Dzieci obejrzały koncert edukacyjny pt.: "Chopin is cool", który był doskonałą formą zapoznania uczniów z twórczością F.Chopina. Twórczość artysty przedstawiona została w ciekawy sposób - klasycznie, jazzowo, i hip-popowo. W koncercie jako wykonawcy wzięły również udział dzieci i młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Muzyczne spotkanie w Filharmonii było dodatkowo wzbogacone konkursami z nagrodami. Po koncercie udaliśmy się do kina w Łęgowie na polski film fabularny pt.: "Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór".
Marzena Sobczak, Iwona Starszak - Chmielewska
Dnia 19 października 2010 r. w naszej szkole po raz kolejny mogliśmy obejrzeć przedstawienie poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II.
Uczennica klasy VI, Aleksandra Wolska, prowadząca tą uroczystość, tak oto zaprosiła wszystkich zebranych uczniów, grono pedagogiczne oraz innych pracowników szkoły do obejrzenia przedstawienia.
Dnia16 października minęła 32 rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyłę na papież Jana Pawła II. Dla nas Polaków, data 16 październik 1978 roku, to szczególny moment – papieżem po raz pierwszy został wybrany Polak. Pomimo, że fizycznie naszego drogiego Ojca Świętego nie ma wśród nas, ale my wszyscy wierzący jesteśmy przekonani, że duchowo jest z nami. Z pewnością stojąc teraz w oknie naszego Ojca Boga , uśmiecha się , gdyż dzisiaj pragniemy oddać mu hołd i podziękować za wszystko co dla nas zrobił jak wielki i bogaty spadek pozostawił. Ojcze Święty dziękujemy Ci za Twoją naukę, Twoją modlitwę i Twoją miłość.
Przedstawienie przygotowali aktorzy z koła teatralnego w składzie:
Celina Górska
Beata Buga
Zuzanna Wrona
Natalia Kurs
Julian Pacuk
Joanna Barczykowska
Magdalena Szmelter
Sandra Gretkowska
Aneta Dwojak
Dominik Kotwicki
Katarzyna Wolska
Adrianna Leszczyńska
Aleksandra Wolska
Weronika Wołoszyk
Damian Dobrochowski
Prace nadzorowała p.Renata Szalewicz opiekun koła teatralnego oraz p. Iwona Starszak – Chmielewska przygotowanie scenografii i p. Karolina Dułak praca nad stroną muzyczną.
Renata Szalewicz
Dzieci z (przed)Szkolnego Koła Turystycznego „Trampek” w niedzielę 17 października 2010 uczestniczyły w ciekawej wycieczce do rezerwatu przyrody nieożywionej „Bursztynowa Góra” w Bąkowie. Rodzice i dzieci ze zdziwieniem oglądali wyrobiska po dawnej kopalni bursztynu w tym rezerwacie.
Po zwiedzeniu rezerwatu piękna październikowa pogoda skłoniła wszystkich do odbycia długiego spaceru w poszukiwaniu darów jesiennego lasu. Atrakcji tego dnia było co niemiara. Były grzyby, piękne liście i różne osobliwości przyrody (np. domek dla nietoperza).
Wycieczka odbyła się pod hasłem „Spacer w kaloszach” (a tu deszczu nie było od kilku tygodni) i trochę czasu zajęło na poszukiwanie jakiejkolwiek kałuży w której można by kalosze zamoczyć. O dziwo okazało się także, iż w kaloszach naprawdę trudno się spaceruje. Dzieci jednak wytrwały do końca i w nagrodę dostały pieczątki z Włóczykijem.
14 października obchodziliśmy 65-lecie Szkoły Podstawowej im.Marii Kownackiej oraz Dzień KEN.
W programie kabaretowym zaprezentowali się uczniowie z kołażywego słowa, rozbawiając do łez zgromadzonych z tej okazji nauczycieli, pracowników swzkoły i zaproszonych gości. Litość wzbudził chory belfer narzekający na trudną pracę w szkole i biurokrację. Wiadomości ze szkoły i z okolicy oraz ciekawostki z dziedziny odchudzania przedstawione m.in. przez Zenka Schaba, Franciszkę Małochudą, Mariolkę i innych publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Anna Stefańska
14 października 2010r.odyło się pasowanie na ucznia pierwszaków z naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy pierwszej śpiewającpiosenki i deklamując wesołe wierszyki. Następnie zostali poddani kilku próbom: odpowiadali na pytania związane z patronką- Marią Kownacką, kolorowali Plastusia, zaśpod koniec musieli wypić z uśmiechem sokz cytryny. Wszyscy poradzili sobie doskonale, więc mogli przystąpić do ślubowania. Pasowania dokonała pani dyrektor Halina Podolska. Następnie każdy uczeń wkleił na pamiątkę do kroniki szkolnej swójznaczek. Zgodnie z tradycją pierwszaki posadziły w szkolnym ogrodzie swoje drzewko. Na zakończenie uczniowie z wychowawczynią Joanną Kucharską udali się do klasy na słodki poczęstunekprzygotowany przez rodziców.
Joanna Kucharska
01 października 2010 r. najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie brali udział w spotkaniu z iluzjonistą Maciejem Obuchowskim. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się pracy iluzjonisty oraz bardzo chętnie pełniły rolę "pomocnika Magika", a po skończonym pokazie jeszcze długo w sali próbowały magicznych sztuczek. Październik dla dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły rozpoczął się więc zupełnie magicznie.
Katarzyna Pęczek
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, włączyli się w coroczną ogólnopolską akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Rok 2010 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Fundacje „Nasza Ziemia” oraz ”Sprzątanie Świata - Polska” zwracają szczególną uwagę na potrzebę ochrony bioróżnorodności. Wszyscy musimy pamiętać, że najprostszym sposobem ochrony zagrożonych gatunków są nasze codzienne, świadome decyzje. Segregując odpady, oszczędzając wodę i energię, zastępując samochód komunikacją publiczną lub rowerem chronimy zarówno przyrodę, jak i nas samych.
Dlatego, w sobotę dnia 25 września, uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali swoje miejsca zamieszkania. Solidnie „sprzątano Świat” w: Kłodawie, Żukczynie, Złej Wsi, Trąbkach Małych, Kaczkach i Łaguszewie. Akcję wspierało szkolne koło LOP. Zebraliśmy w każdej wsi spore ilości śmieci!
Halina Jędrkiewicz
W minioną niedzielę (12 września) na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie nastąpiła inauguracja nowego roku (przed)szkolno-turystycznego. "Tuptusie" z Przedszkola nr 3 w Pruszczu Gdańskim oraz "Trampki" z nowopowstałego koła turystycznego przy Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie spotkały się rodzinnie, by wspólnie, miło i aktywnie spędzić wolną niedzielę.
Tradycją Tuptusiów są wrześniowe Rajdy Pieczonego Kartofelka. Tym razem przedszkolaki chciały uatrakcyjnić imprezę turystyczną, w której po raz pierwszy brały udział "Trampki". Chciały pokazać swoim młodszym kolegom, jak można aktywnie spędzić niedzielę z rodziną i na dodatek mile ją wspominać przez długi czas.
Katarzyna Pęczek
10 września 2010r.pożegnaliśmy byłego Kierownika i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kłodawie pana Jana Chajewskiego
Wśród osób żegnających Pana Jana, dyrektor szkoły Halina Podolska pożegnała następującymi słowami:
„Przypadło mi w udziale żegnać pana dyrektora Jana Chajewskiego w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej w Kłodawie. Wprawdzie nie było mi dane pracować osobiście z Panem Chajewskim, ale wśród tutaj zebranych jest wiele osób, których uczył i z którymi pracował. Pan Jan Chajewski w zawodzie nauczycielskim przepracował 40 lat w tym 30 lat w Szkole Podstawowej w Kłodawie, początkowo na stanowisku kierownika a później dyrektora szkoły. Kierował również szkołą Przysposobienia Rolniczego i Zasadniczą Szkołą Rolniczą w Rusocinie z filią w Kłodawie.
Pracę zawodową pan Jan Chajewski rozpoczął w 1948r. , na emeryturę przeszedł w 1983r. Przez te wszystkie lata pracy zawodowej uczył nie tylko dzieci i młodzież ale również ludzi dorosłych.
Był nauczycielem, którego pomimo upływu czasu się nie zapomina. Był wielkim autorytetem dla uczniów, rodziców i pracowników. Potrafił jednoczyć ludzi do wspólnego działania. Dzięki jemu ogromnemu zaangażowaniu w pracę w 1968r. rozpoczęto budowę nowej szkoły w Kłodawie, która została oddana do użytku w 1969 roku.
Pod kierownictwem Dyrektora Chajewskiego szkoła w Kłodawie wyróżniała się wśród innych placówek oświatowych pod względem osiąganych wyników w nauce i sukcesów w sporcie czy pod względem estetyzacji.
Organizowanych było wiele wycieczek dla dzieci i imprez środowiskowych. W czasie wakacji organizowano wakacje dla dzieci. Wybitnym osiągnięciem Pana Dyrektora była wyjątkowa umiejętność współpracy z ludźmi o czym świadczy ogromny szacunek dla jego osoby ze strony uczniów, rodziców, pracowników i nauczycieli, z którymi utrzymywał kontakty po przejściu na emeryturę.
W Kłodawie Pan Jan Chajewski nie tylko pracował, ale również przez wiele lat mieszkał. Doskonale znał to środowisko i potrzeby mieszkańców, zawsze służył pomocą. Przez wiele lat był prezesem ZNP.
Za swoje wybitne osiągnięcia zawodowe i aktywną postawę społeczną był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Medalem KEN, Odznaką Zasłużony Ziemi Gdańskiej.
Panie Dyrektorze żadne słowa nie są w stanie oddać tego co było Pana udziałem. Pana praca zawodowa to część historii naszej szkoły. Staramy się kontynuować to co było Pana udziałem. Dzięki za wszystko co Pan zrobił dla uczniów, szkoły i środowiska za postawę godną do naśladowania. Zapewniam, że na długo pozostanie Pan w naszej pamięci.
Rodzinie pana dyrektora Jana Chajewskiego składamy kondolencje”.
Halina Jędrkiewicz
Miło nam jest poinformować, że od 1 września w naszej szkole rozpoczęło swą działalność Szkolne Koło Turystyczne. Więcej informacji o działalności koła będzie można znaleźć w dziale Szkolne Koło Turystyczne. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych rodziców i dzieci do udziału w spotkaniu JAK POŁĄCZYĆ KAJAKI I PIECZONE ZIEMNIAKI?, które zaplanowane zostało na dzień 12 września 2010 (niedziela) w Juszkowie.
Uroczystość inauguracji roku szkolnego 2010/2011 rozpocznie się mszą świętą w kościele w Kłodawie o godzinie 8.00. Uczniowie zostaną dowiezieni na tę mszę bezpośrednio do kościoła.
Godziny odjazdów autobusu szkolnego:
Żukczyn - 7.15
Łaguszewo - 7.20
Kaczki - 7.25
Trąbki Małe - 7.30
Zła Wieś - 7.25
Uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się w szkole o godzinie 9.00