Zapisy dzieci do szkoły i oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Kłodawie odbędą się:
12 kwietnia 2011r. godz 9.00 – 12.00
13 kwietnia 2011r. godz. 9.00 – 12.00
14.00 – 17.00
PRZY ZAPISACH POTRZEBNA JEST METRYKA URODZENIA DZIECKA
W niedzielę – 20 marca – Szkolne Koło Turystyczne TRAMPEK działające w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie zorganizowało wycieczkę pieszą pod hasłem „Topimy Marzannę” i zaprosiło dzieci z Kubusiowego Kółka Turystyczno – Krajoznawczego TUPTUSIE z Pruszcza Gdańskiego.
„Zwyczaj jest taki, że Marzannę robią przedszkolaki” – tym razem dzieci wykonywały Marzanny w domu, wspólnie z rodzicami. Zadanie było bardzo trudne, gdyż Marzanna nie miała być większa niż 20cm.
Spora grupa dzieci i rodziców, bo aż ponad 60 osób utopiła Marzannę w rzece Kłodawie (aby tradycji stało się zadość). Mamy teraz nadzieję, że zima już do nas nie wróci. Następnie odbył się wiosenny spacer po lesie, i wreszcie długo oczekiwane ognisko z pieczeniem kiełbasek, przy szkole w Kłodawie.
Wyrzucenie do rzeki symbolu złej zimy zaowocowało piękną wiosenną pogodą. Rozmowom przy ognisku nie było końca, każdy chciał jak najdłużej korzystać z tej pięknej pogody. Dzieci zabrały Tatusiów na boisko i rozegrały mecz piłkarski.
W dniach 28.03- 30.03.2011r. w naszej szkole odbędą się Rekolekcje Wielkopostne.
ODJAZD AUTOBUSU SZKOLNEGO Z POSZCZEGÓLNYCH MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚĆ |
PONIEDZIAŁEK, WTOREK 28-29 marzec |
ŚRODA 30 marzec |
Żukczyn |
9.50 |
9.20 |
Zła Wieś |
9.45 |
9.15 |
Trąbki Małe |
9.40 |
9.10 |
Kaczki |
9.35 |
9.05 |
Łaguszewo |
9.30 |
9.00 |
W czwartek 10 marca 2011 roku w Pruszczu Gdańskim odbył się kolejny etap Konkursu Ortograficznego dla klas III Pomorskiego Kuratora Oświaty na szczeblu powiatowym.Gminę Trąbki Wielkie reprezentowały uczennice naszej szkoły Zofia Wrona i Monika Grabińska pod opieką nauczyciela Marzeny Sobczak.Zofia Wrona zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.
Dnia 28.02.2011r. w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie odbył się Dzień Patrona. Dzień ten rozpoczął się uroczystym apelem prowadzonym przez uczennice klasy VI: Celinę Górską i Aleksandrę Płoską. Dziewczyny przeprowadziły krótki quiz nt. naszej patronki.
Po uroczystym apelu uczniowie kl. II zaprezentowali przygotowane pod kierownictwem pani Haliny Jędrkiewicz przedstawienie o wiośnie. Okazało się ono dużym sukcesem – po jego zakończeniu nagrodzono aktorów wielkimi brawami. Po wspaniałym przedstawieniu pani dyrektor Halina Podolska przedstawiła nam plan dnia. W czasie gdy klasy przedszkolne lepiły Plastusia, najbardziej znaną postać z utworów Marii Kownackiej, klasy I-III uczestniczyły w konkursie pięknego czytania oraz zajęciach plastycznych. Uczniowie klas starszych brali udział w konkursie recytatorskim utworów Marii Kownackiej i konkursie pięknego czytania. Po zakończeniu tych konkursów przeprowadzono zawody sportowe.
Około godz. 1200 odbył się apel podsumowujący Dzień Patrona połączony z wręczeniem nagród. Po nim uczniowie kl. I – VI bawili się na dyskotece.
Dzień ten był bardzo dobrze zaplanowany i myślę, że każdemu się spodobał.
Beata Buga kl. VI
SZKOLNY KONKURS ŁADNEGO CZYTANIA
Imiejsce – Zuzanna Wrona kl. VI
II miejsce – Mateusz Myszk kl. V
IIImiejsce – Kinga Kowalska kl. V
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI UTWORÓW MARII KOWNACKIEJ
W konkursie brało udział 10 uczestników z kl. IV- VI. Uczniowie recytowali fragmenty książek patronki naszej szkoły, posługiwali się samodzielnie wykonanymi rekwizytami i gestem scenicznym.
Imiejsce – Nikola Kawecka kl. V („O Kubusiowym kubusiu”)
II miejsce – Szymon Marks kl. VI („Kukuryku na ręczniku”)
IIImiejsce – Beata Buga kl. VI („ O kosmatej rękawicy, o mydle i Grzesiu straszydle”)
Wyróżnienie– Celina Górska kl. VI („O grubej Balbinie, o katarze i pierzynie”)
Anna Stefańska
28 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Patrona. Wszystkie zajęcia,konkursy były związane z tematyką Marii Kownackiej, gdyż to jej imię nosi nasza szkoła.
Uroczysty apel rozpoczął się przypomnieniem przez uczennice kl. VI życiorysu Marii Kownackiej, potem odbył się króciutki quiz dotyczący Patronki.
Uczniowie klasy II pod kierunkiem Haliny Jędrkiewicz zaprezentowali teatrzyk w oparciu o scenariusz M. Kownackiej pt. „O odwilży, o kichaniu i o wiosny powitaniu”.
Później odbyły się liczne konkursy, zajęcia plastyczne i sportowe, które wyłoniły zwycięzców poszczególnych konkurencji. Najlepsi otrzymali nagrody. Na koniec dnia przy miłej muzyce odbyła się zabawa karnawałowa.
Wyniki szkolnych konkursów:
Dzień Patrona klasy I-III
Konkurs Pięknego czytania klas I-III
W konkursie wzięło udział 15 uczniów;
W klasie I zajęli:
I miejsce Katarzyna Caboń
II miejsce Rafał Gdowik
III miejsce Klaudia Jaromin
W klasie II:
I miejsce Weronika Podbielska
II miejsce Kacper Kąkol
III miejsce Kacper Gromadzki
W klasie III:
I miejsce Agnieszka Korkowska
II miejsce Jakub Szyska
III miejsce Iwona Gierska
Konkurs plastyczny klas I-III
Lepienie z plasteliny "Pani Wiosna"
I miejsce :
Miłosz Kucharczyk kl.I
Julita Hetmańska kl.II
Weronika Szewczyk kl.III
II miejsce:
Helena Górska kl.I
Aleksandra Sadoch kl.II
Magdalena Makuch kl.III
III miejsce:
Daniel Niedźwiedzki kl.I
Jakub Gądek kl.II
Tomasz Bonk kl.III
Halina Jędrkiewicz
Marzena Sobczak
26 stycznia 2011r. uczniowie naszej szkoły z klas IV – VI pod opieką nauczycieli – Anny Stefańskiej i Jolanty Cieplińskiej wybrali się na WYCIECZKĘ do GDAŃSKA.
Pierwszą część dnia spędzili w SALI EDUKACYJNEJ IPN, gdzie uczestniczyli w spotkaniu z „MAŁYMI POWSTAŃCAMI”, czyli w grze planszowej o harcerskiej poczcie polowej z okresu powstania warszawskiego. Pracownicy IPN zapoznali uczniów z zasadami gry, a następnie każdy wcielił się w rolę harcerza – powstańca i starał się wykonać wylosowane rozkazy. Wszyscy pracowali w zespołach i mimo iż gra była bardzo trudna, niektórzy poradzili sobie świetnie. W trakcie zabawy zdobyli wiele wiadomości o życiu dzieci w okupowanej stolicy.
Nasi uczniowie zwiedzili też wystawę „DROGI DO WOLNOŚCI” opowiadającą o historii Polski w latach 1956 – 1989. Zasadniczą część ekspozycji stanowi historia strajków sierpniowych i wielkiego obywatelskiego ruchu społecznego Solidarność, który w roku 1980 obudził w społeczeństwie nadzieje na spełnienie marzeń o wolności. Dowiedzieli się wiele o stanie wojennym i życiu w Polsce w tych trudnych czasach.
Drugą część wycieczki dzieci spędziły w CENTRUM HEWELIANUM. Niektórzy wzięli udział w zajęciach „Podróż do Wnętrza Ziemi”, podczas których poszerzyli wiadomości z przyrody, inni zgodnie z hasłem „Nic dwa razy się nie zdarza”, badali i obserwowali różne zjawiska chemiczne, biologiczne, fizyczne i astronomiczne na licznych stanowiskach interaktywnych. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie i nikt się nie nudził. Dla wszystkich był to dzień pełen wrażeń.
Jolanta Cieplińska
W mroźną zimową niedzielę 9 stycznia 2011 roku Szkolne Koło Turystyczne „Trampek” działające przy Szkole Podstawowej w Kłodawie zaprosiło dzieci z oddziałów przedszkolnych na wycieczkę do Gdańska na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Niestety przedszkolaki z Kłodawy przestraszyły się chyba mrozu, i na wycieczkę przyjechała tylko jedna rodzina JZa to atrakcji było mnóstwo. Był spacer ulicami Gdańska, było wsparcie WOŚP, było oglądanie wielkiej bożonarodzeniowej choinki i drewnianej szopki. A gdy uszy i nosy zmarzły była ciepła herbatka w cukierni… i nieplanowane wcześniej zakończenie wycieczki w kinie Krewetka.
Uczniowie przygotowujący tegoroczne Jasełka zaprezentowali je na X Powiatowym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Obrzędowych, który odbył się dn. 12.01.2011r. w Pruszczu Gdańskim.
Jest co gratulować, gdyż zdobyli tam I miejsce!
Przedstawiciele Koła Przyjaciół Książki – Nikola Kaweckai Miłosz Bilski wraz z naucz. Jolantą Cieplińską 12 stycznia 2011r. brali udział w spotkaniu z JERZYM SAMPEM – HISTORYKIEM I PISARZEM w filii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (nagroda za b. dobre wyniki testu dotyczącego znajomości wybranych legend gdańskich – „Wielki Maraton Czytelniczy”).
Jerzy Samp - autor kilkudziesięciu książek naukowych, popularnonaukowych i literackich popularyzujących tematykę kaszubsko – pomorską, a szczególnie Gdańska, bardzo interesująco opowiadał o swoich zainteresowaniach historią Gdańska, o źródłach, z których czerpie wiedzę do pisania książek, przytoczył wiele ciekawostek dotyczących naszego starego i bardzo pięknego miasta. Dużą część wystąpienia Pan Profesor poświęcił JANOWI HEWELIUSZOWI (2011 rok został ogłoszony ROKIEM HEWELIUSZA) oraz życiu, jakie toczyło się w Gdańsku w XVII wieku. Pod koniec spotkania Jerzy Samp odpowiadał na pytania uczniów oraz podpisywał książkę „GDAŃSKIE LEGENDY NIEZNANE”.
Jolanta Cieplińska
W dniu 11.01.2011r. w szkole Podstawowej im. M. Kownackiej w Kłodawie odbył się VII Gminny Konkurs Kolęd, którego organizatorem jest miejscowa szkoła, Fundacja „ Pan Władek” i GOKSIR w Trąbkach Wielkich.
W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe gminy Trąbki Wielkie.
Wystąpiło 25 uczestników w kategoriach wiekowych:
I – oddziały przedszkolne
II – kl. I - III
III – kl. IV - VI
Jury w składzie Michał Olejnik, Andrzej Markowski oceniło uczestników i wyłoniło zwycięzców
I kat. I miejsce Magdalena Wąsik - ze Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich
II miejsce Maria Sulewska- ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie
III miejsce Wiktoria Giłka - ze Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich
II kat. I miejsce Patrycja Sośnicka- ze Szkoły Podstawowej z Czerniewa
II miejsce Zofia Wrona- ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie
III miejsce Alicja Bukowska – ze Szkoły Podstawowej z Mierzeszyna
III kat. I miejsce Weronika Gajewska- ze Szkoły Podstawowej z Czerniewa
II miejsce Wiktoria Antkowiak- ze Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich
III miejsce Sylwia Bańska - ze Szkoły Podstawowej z Sobowidza
Wyróżnienia – Magdalena Słupianek - ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie
Wyróżnienia – Adrianna Trepkowska - ze Szkoły Podstawowej w Czerniewie
Sam pomysł urządzania jasełek przepisywany jest św. Franciszkowi z Asyżu, który wraz ze swoimi braćmi, w czasie Pasterki odprawianej w lesie, przedstawił dramatyczne narodzenie Pana w prawdziwym żłobie, na sianie. Przedstawienie to, odgrywane później w licznych kościołach i klasztorach franciszkańskich, szybko rozprzestrzeniło się w całej Europie i przez franciszkanów przyniesione zostało w XIII w do Polski.
W Polsce przedstawienia te przybrały swoisty, często narodowy charakter i nazwano je jasełkami na pamiątkę tego, że Chrystus urodzony w stajni złożony był „ in praesepio”, co po polsku znaczy „w żłobie”. Jasła zaś, są to zagrody pod żłobem . Słowem „jasła”, „jasełka” określa się też karmniki dla bydła, gdzie kładzie się słomę dla bydła i sypię sieczkę.
W naszej szkole w tym roku Jasełka przygotowali aktorzy z kółka teatralnego. W przedstawieniu wzięło udział 19 uczniów z klasy 4 i 6.
Oto oni:
Zuzanna Wrona- MARYJA
Dominik Kotwicki- JÓZEF
Martyna Bławat – ANIOŁ
Adrianna Leszczyńska – ANIOŁ
Julia Wietrzyńska – ANIOŁ
Aleksandra Wolska – NARRATOR
Katarzyna Wolska – PIEŚNIARZ
Wojciech Paszyk – STARZEC
Beata Buga – ROZBÓJNIK
Joanna Barczykowska- DZIEWCZYNKA
Damian Dobrochowski – HEROD
Celina Górska – ŚMIERĆ
Bartek Kruk – GRZESZNIK
Julian Pacuk – KRÓL
Emilia Niedziałek- KRÓL
Karolina Nierzwicka – KRÓL
Natalia Kurs – PASTERZ
Weronika Milewczyk- PASTERZ
Magdalena Szmelter - PASTERZ
Renata Szalewicz
20 grudnia 2010r. uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich na podsumowanie konkursów plastycznych związanych ze ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA. Podsumowania konkursów dokonali:
- Dyrektor GOKSiR w Trąbkach Wlk. – Piotr Jan Ulatowski
- Przewodnicząca Komisji Oświatowej – Romualda Tomczuk
- Bibliotekarz GBP w Trąbkach Wlk. – Anna Chmielewska.
Nasi uczniowie otrzymali wiele nagród i wyróżnień w:
1. GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ – BOŻONARODZENIOWĄ
w kategorii oddział przedszkolny
II miejsce – JOANNA GĄDEK
III miejsce - JULIA MACIULKO
w kategorii klasy I – III :
I miejsce – JAKUB KĄKOL KL. I
III miejsce – MICHAŁ BŁAWAT KL. I
wyróżnienie – PATRYCJA KOWALSKA KL. III
w kategorii klasy IV – VI :
wyróżnienia:
WERONIKA WOŁOSZYK KL. VI
ZUZANNA WRONA KL. VI
2. GMINNYM KONKURSIE – ŁAŃCUCH NA CHOINKĘ
w kategorii oddział przedszkolny:
I miejsce – JOANNA GĄDEK
w kategorii klasy IV – VI:
I miejsce – MIŁOSZ BILSKI KL. V
3. GMINNYM KONKURSIE – BOMBKA PRZESTRZENNA
w kategorii oddział przedszkolny:
I miejsce – KLAUDIA DOBECKA
II miejsce – DOMINIK SADOCH
III miejsce – MATEUSZ CABOŃ
wyróżnienie – KACPER SŁAWIŃSKI
w kategorii klasy I – III:
wyróżnienie – KATARZYNA CABOŃ KL. I
w kategorii klasy IV – VI :
I miejsce – SYLWIA OSSOWSKA KL. V.
Oprócz nagród i gratulacji był „słodki poczęstunek”, piękna inscenizacja w wykonaniu pracowników GOKSiR, życzenia świąteczne oraz zaproszenie do kolejnych konkursów.
Bardzo dziękuję za pomoc w opiece nad dziećmi podczas spotkania rodzicom – Pani Anicie Kąkol oraz Pani Hannie Sławińskiej.
Jolanta Cieplińska
http://www.kibol.pl/news_9029_gminny_turniej_mikolajkowy_w_trabkach_wielkich.html
7 grudnia 2010r. uczniowie klas III i V pod opieką Dyrektor Szkoły Haliny Podolskiej, Marzeny Sobczak, Małgorzaty Cieloszczyk i Jolanty Cieplińskiej wybrali się w ramach MIKOŁAJKÓW KLASOWYCHdo KINA 5D EXTREME w Gdańsku.Dzieci obejrzały filmy przygodowe:
„PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI”
„CHŁOPIEC RAKIETA”
„PRZYGODY W STAREJ KOPALNI”.
Filmy dostarczyły wszystkim niesamowitych przeżyć wzbogaconych niespotykanymi dotąd w kinie efektami, takimi jak: wiatr, woda, zapach, dotyk, ruchome fotele, prawdziwy ogień. Staliśmy się uczestnikami niebezpiecznych podróży, goniły nas groźne – tajemnicze istoty. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam podróż kopalnianym wagonikiem, którym pędziliśmy w głąb kopalni. Byliśmy też w LABIRYNCIE 3D, wysłaliśmy ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE do najbliższych i obejrzeliśmy ZIELONĄ ŚCIANĘ – KTÓRA SKŁADA SIĘZ PONAD 600 ROŚLIN i jest jedyną w Polsce i pierwszą w Europie Środkowej. Zdobią ją przede wszystkim rośliny skaliste i tropikalne z Azji, Ameryki i Afryki. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Były to na pewno niezwykłe i niezapomniane MIKOŁAJKI.
Jolanta Cieplińska
3 grudnia 2010r. w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Barbórki. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście w strojach górniczych z firmy PGNiG w Gdańsku. Klasa III wraz z wychowawcą Marzeną Sobczak przygotowała program artystyczny. Na apelu również oddział przedszkolny pod kierunkiem Katarzyny Pęczek recytował wiersze dla górników. Po akademii odbyły się spotkania z górnikami zakończone konkursem wiedzy. Najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez firmę PGNiG-e, zaś pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia.
Marzena Sobczak
25 listopada 2010r. uczniowie klas IV i V wraz z Dyrektor Szkoły Haliną Podolską i Jolantą Cieplińską odwiedzili JEDNOSTKĘ WOJSKOWĄ w Pruszczu Gdańskim. Poznali historię 49 PUŁKU, ŚMIGŁOWCÓW BOJOWYCH, który istnieje już od 43 lat, brali udział w zajęciach w stacji meteorologicznej, gdzie dowiedzieli się opracowuje się dane o pogodzie i dlaczego są one tak ważne dla pilotów. Obejrzeli też mapy sporządzane przez pracowników stacji oraz przyrządy meteorologiczne służące do pomiarów różnych zjawisk atmosferycznych. Największe wrażenie na dzieciach zrobiły ŚMIGŁOWCE, które znajdowały się w hangarze wojskowym. Pod koniec zajęć uczniowie podziękowali za ciekawą lekcję historii i przyrody własnoręcznie wykonanym obrazem, wszyscy otrzymali pamiątkowe naklejki i foldery związane z działalnością 49 PUŁKU ŚMIGŁOWCÓW BOJOWYCH W PRUSZCZU GD.
Jolanta Cieplińska
25 listopada uczniowie klas I-II odwiedzili Centrum Edukacji Archeologicznej w Gdańsku. W spichlerzu Błękitny Baranek dzieci obejrzały wystawy prezentujące potęgę handlową Gdańska i wysoki poziom rzemiosła w okresie hanzeatyckim. Uczniowie zwiedzili Uliczkę Hanzeatycką, która jest repliką fragmentu średniowiecznego miasta z okersu 1320-1450, wzięli udział w ciekawych warsztatach podczas, których zapoznaliśmy się z niezwykle interesującą pracą archeologów. To szczególne miejsce dostarczyło dzieciom niezwykłych wrażeń, ponieważ na krótko przeniosło je w śwait epoki średniowiecza.
Halina Jędrkiewicz
25 listopada klasy IV-V spotkały się w Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim z 39-letnim pisarzem panem Marcinem Pałaszem. Pan Marcin pisze książki od 8 lat. Pisze dla dzieci, młodzieży i dorosłych o zabawnych historiach, które przydarzyły się jemu,jego rodzinie lub znajomym. Opowiadał dużo ciekawych i śmiesznych sytuacji z życia wziętych. Książki zacząłpisaćcałkiem przypadkiem. Ma chrześniaka Krzysztofa, który nie lubił czytać książek, więc chciał mu podarować zabawne opowiadanie. Wtedy napisał pierwszą książkę. Przyjaciel Łukasz namówił pana Marcina, żeby wysłał opowiadanie do wydawnictwa. Książka spodobała się i została wydana, a pan Marcin pisał kolejne utwory. Na koniec spotkania uczniowie kupowali książki i prosili o autografy ich autora.
Kinga Kowalska, ucz.kl.V
18 listopada 2010r. uczniowie klas IV i V pod opieką p.dyrektor szkoły – Haliny Podolskiej, Iwony Starszak – Chmielewskiej, Bożeny Wodzińskiej i Jolanty Cieplińskiej uczestniczyli w WARSZTATACHEKOLOGICZNO – ARTYSTYCZNYCH W GDAŃSKU zorganizowanych przez Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 – kandydat, Urząd Miasta Gdańska oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawy program. Przybliżyli dzieciom tematykę zmian klimatycznych, odnawialnych źródeł energii oraz sposobów oszczędzania energii w życiu codziennym w naszych domach. Podczas warsztatów uczniowie wymienili żarówki standardowe na energooszczędne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się WARSZTATY ARTYSTYCZNE, podczas których dzieci wykonały piękne lampiony, klosze , żyrandole i ozdoby z materiałów wtórnych. Dowiedziały się, że przedmiotom przeznaczonym na wyrzucenie do kosza, można nadać nowe znaczenie i funkcje. Uczniowie chętnie brali udział w konkursach i quizach związanych z tematyką wykorzystania i oszczędzania energii. Zdobyli wiele nagród. Była więc nauka, ekologia, quizy, konkursy, nagrody i wspaniała zabawa w przyjemnej i ciepłej atmosferze pod okiem edukatorów i animatorów kultury.
Zachęcamy wszystkich do udziału w zajęciach prowadzonych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.
Zobacz galerię zdjęć
Jolanta Cieplińska