6 grudnia 2013r. zamiast odwiedzin Mikołaja mieliśmy w szkole skrócone lekcje ponieważ nad Polską szalał orkan "Ksawery". Mikołaj chociaż spóźniony odwiedził nas 9 grudnia z workiem prezentów.
5 grudnia 2013 roku uczniowie klas I ,II, III i V wyjechali do teatru „Miniatura” w Gdańsku na spektakl oparty na autentycznym wydarzeniu pt. „Pies Baltic”. Wzruszająca opowieść o psie dryfującym po Bałtyku na lodowej krze i wielkim poświęceniu załogi statku „Baltic” w ratowaniu sympatycznego kundelka, bardzo się wszystkim podobała.
Halina Jędrkiewicz
3 grudnia 2013 roku odbył się VIII Gminny Turniej Mikołajkowy, którego pomysłodawcą i współorganizatorem jest nasza szkoła. Co roku do organizacji Turnieju udaje się włączyć różne instytucje. W tym roku szkolnym gospodarzem była Szkoła Podstawowa im. Ks. J. P. Aeltermanna w Mierzeszynie.
Do turnieju zgłosiły się reprezentacje ze Szkoły Podstawowej z Sobowidza, Trąbek Wielkich, Kłodawy i Mierzeszyna. Organizatorami turnieju byli: SP Kłodawa, SKF GZ LZS, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i GOKSIR z Trąbek Wielkich, SP Mierzeszyn oraz Fundacja ,,Pan Władek” z Gdańska.
Uroczystego otwarcia dokonał prezes GZ LZS Roman Zielke. Powitał uczestniczki i ich opiekunów, współorganizatorów i zaproszonych gości. Następnie dyrektor SP w Mierzeszynie Bogdan Skiba oficjalnie dokonał otwarcia zawodów.
Turniej został rozegrany systemem każdy z każdym 2x 8 minut. Kolejność rozgrywania została ustalona według zajętych miejsc przez poszczególne drużyny w VII turnieju w 2012 roku. Sędzią głównym turnieju był Tomasz Tandek.
Wyniki końcowe turnieju:
I miejsce SP Sobowidz
II miejsce SP Kłodawa
III miejsce SP Trąbki Wielkie
IV miejsce SP Mierzeszyn
Po rozegraniu ostatniego meczu organizatorzy przystąpili do uroczystego ogłoszenia wyników i wręczenia nagród.
Wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe puchary i dyplomy, sprzęt sportowy w postaci piłek oraz torby ze słodkościami od Fundacji ,,Pan Władek”. Dyrektor GOKSIR ufundował dla najlepszej drużyny wyjazd na mecz z udziałem Lechii Gdańsk w 2014 roku. Na zakończenie prezes Roman Zielke podziękował uczestniczkom turnieju za sportową postawę, ich opiekunom za przygotowanie dziewczynek, a szczególne podziękowania skierował do fundatorów nagród.
Marzena Sobczak
2 grudnia 2013r. uczniowie kl. III i IV pod opieką wychowawców: Marzeny Sobczak i Jolanty Cieplińskiej uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem - Marcinem Pałaszem w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gd.
Pan Marcin to autor niezwykły, który nie tylko pisze fantastyczne książki dla dzieci, ale także z niezwykłą pasją potrafi opowiadać o swojej pracy, którą traktuje jako „najpiękniejszą przygodę swojego życia”. Myślę że najlepiej atmosferę spotkania oddają słowa uczniów klasy IV Mateusza i Miłosza:
„Pan Marcin Pałasz, autor książek dla dzieci przyjechał do nas z daleka, bo aż z Wrocławia. W bibliotece w Pruszczu Gd. byliśmy już kilka razy, ale żaden pisarz nie zrobił na nas tak wielkiego wrażenia. Słuchaliśmy jego opowiadań z otwartymi buziami. Pan Pałasz napisał swoją pierwszą książkę o potworach, jednak największe nasze zaciekawienie wzbudziły książki o psie Elfie: „Sposób na Elfa”, „Elfie, gdzie jesteś?”, „Elf Wszechmogący”. Nikt się nie nudził, każdy słuchał wesołych historyjek o Elfie, cała nasza grupa śmiała się do rozpuku. Aż żal było wracać do szkoły".
Uczniowie podczas spotkania mieli możliwość zakupienia książek z autografem pisarza, zainteresowanie było tak wielkie, że dla niektórych dzieci zabrakło książek.
Jolanta Cieplińska
30 listopada 2013 roku uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego z klas I – III uczestniczyli w Gminnym Przeglądzie teatralnym „W krainie baśni” w Mierzeszynie. Pod kierunkiem J. Kucharskiej i H. Jędrkiewicz dzieci przygotowały i zaprezentowały baśń „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. Przedstawienie bardzo się podobało zarówno dzieciom jak i ich rodzicom oraz organizatorom przeglądu. Za występ nagrodzeni zostaliśmy gorącymi oklaskami.
Halina Jędrkiewicz
Już drugi rok Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich bierze udział w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska". Program ten skierowany jest do dzieci i młodzieży, by przez śpiew mogły radować się życiem, doświadczać bogactwa muzyki, czerpać satysfakcję ze wspólnego śpiewania i otwierać się na świat kultury. Jego celem jest: rozwój chórów szkolnych, odnowienie ruchu chóralistyki szkolnej, upowszechnienie śpiewu oraz edukacja artystyczna dzieci i młodzieży. Program wspiera rozwój chórów szkolnych poprzez dofinansowanie godzin lekcyjnych oraz opiekę metodyczną nad pedagogami kierującymi chórami. Obejmuje on przeprowadzenie przez dyrygenta 100 godzin lekcyjnych realizowanych w okresie 25 tygodni po 4 godziny lekcyjne tygodniowo. Narodowe Centrum Kultury finansowało w połowie, drugą połowę GOKSiR, wynagrodzenie dyrygenta w okresie 6 miesięcy od kwietnia do listopada 2013 r. z pominięciem przerwy wakacyjnej. W związku z udziałem w Programie GOKSiR współpracuje ze Szkołą Podstawową w Kłodawie. Tamtejszy chór składa się z 27 dziewcząt i 2 chłopców. Jego dyrygentem jest Krzysztof Rek. W repertuarze chóru są zarówno piosenki rozrywkowe, jak i pieśni patriotyczne, ludowe i religijne.Głównie były to aranżacje jednogłosowe. Podejmowane jednak były podejmowane próby śpiewu 2-głosowego, a także 3-głosowego w ćwiczeniach i kanonach. Chór śpiewał a'cappella oraz z akompaniamentem instrumentów klawiszowych i perkusyjnych. Osiąga on coraz wyższy poziom wykonawczy i artystyczny. Uczestniczy w wielu imprezach szkolnych (np. podczas rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego) i gminnych (np. podczas Archidiecezjalno-Samorządowych Dożynek).
W dniu 28 listopada br. wziął udział w XIII Pomorskim Przeglądzie Chórów, który odbył się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zaprezentował tam trzy utwory: "Marsz Pierwszej Brygady", "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" z repertuaru zespołu Skaldowie oraz "Morze, nasze morze". Trzech jurorów mając do dyspozycji od 1 do 20 punktów przyznało naszemu chórowi 12, 15 i 16 punktów, co dało łącznie 43 punkty. Ta ilość punktów pozwoliła chórowi z Kłodawy zająć drugie miejsce i zadecydowała o przyznaniu Srebrnego Dyplomu. Do Dyplomu Złotego zabrakło tylko trzech punktów. Zarówno Dyrygentowi, jak i członkom chóru, serdecznie gartulujemy.
Zapraszamy do fotogalerii na stronę GOKSiR w Trąbkach Wielkich
Laureatami I etapu konkursu zostały:
1. Julia Caboń - kl.V
2. Monika Grabińska - kl. VI
3. Zofia Wrona - kl. VI
II etap odbędzie się 10 stycznia 2014 roku. Naszym laureatkom życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych.
Anna Stefańska
26 listopada 2013 roku uczniowie z klasy III i IV pod opieką Marzeny Sobczak i Jolanty Cieplińskiej byli w Muzeum Wisły i Fabryce Sztuk w Tczewie. Uczniowie spędzili tam 3 godziny na bardzo ciekawych zajęciach między innymi na ,,Skryptorium” – lekcja na której uczniowie poczuli się jak średniowieczni Skrybowie, pisali atramentem i gęsim piórem. Potem odbyli podróż w czasie ,,Z Forsterami i Cookiem na Kraniec Świata”. Oglądali oryginalne eksponaty i nowoczesne techniki multimedialne. Klasa III na lekcji o ,,Rycerzach, smokach i skarbach” poznała kociewskie legendy i za pomocą techniki kolażu wykonała ilustrację. Uczniowie z klasy IV na lekcji ,, Co to jest muzeum?” dowiedzieli się czym zajmują się pracownicy muzeum, poznali trudne pojęcia takie jak: zabytek, eksponat, kolekcja i wystawa. Wszyscy do szkoły wrócili bardzo zadowoleni, bo kto powiedział, że lekcje w muzeum są nudne.
Marzena Sobczak
W listopadzie 2013r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły z klas IV – VI wzięło udział w Konkursie Czytelniczym – „Podróżuj z Tomkiem” zorganizowanym przez Centrum Wolontariatu Caritas w Gdańsku. Eliminacje szkolne wygrał uczeń klasy V - Kacper Kąkol, który reprezentował SKC w Kłodawie w Wielkim Finale Konkursu 13 listopada 2013r. w Centrali Caritas w Sopocie.
Gratulujemy Kacprowi, który wykazał się niezwykłą znajomością lektury „Tomek w krainie kangurów” i znalazł się w gronie laureatów konkursu.
Opiekun SKC Jolanta Cieplińska
W listopadzie w naszej szkole został podsumowany konkurs, w którym uczniowie układali hasła- powiedzenia promujące noszenie znaczków odblaskowych. Na konkurs wpłynęło 38 prac, spośród których Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców:
- I miejsce – Nikola Wińska kl. V
- II miejsce – Michał Bławat kl. IV
- III miejsce – Jakub Kąkol kl. IV.
Oto zwycięskie hasła:
„Na odzieży wszystkich dzieci,
dużo odblasków się świeci.
Świecą na zielono, żółto i różowo,
żeby było bezpiecznie i kolorowo.” – Nikola Wińska kl.V
„We mgle, po zmroku,
o każdej porze.
Z odblaskiem do celu
dotrzeć możesz!” - Michał Bławat kl. IV
„Jeśli chcesz bezpiecznym być,
noś odblaski, radzę Ci!” - Jakub Kąkol kl. IV
Gratuluję i zapraszam do udziału w następnych konkursach.
Jolanta Cieplińska
20 listopada 2013 r. w naszej szkole odbyła się kolejna Giełda Zdrowia pod hasłem ,,Jemy zdrowo – kolorowo.” Każda klasa przygotowała i przedstawiła program artystyczny. Były piosenki, kolorowe ilustracje, plakaty, wiersze pt.,, Na straganie”, inscenizacje pt. ,,Doktor Zdrówko i witaminki”. Po prezentacjach odbyły się warsztaty kulinarne w klasach. Uczniowie przygotowali smaczne i zdrowe sałatki owocowe, surówki warzywne. Były też kolorowe kanapki, świeżo wyciskane soki owocowe oraz koktajle mleczne.
Marzena Sobczak
21 listopada 2013 r. uczniowie klas I i II uczestniczyli w lekcji muzealnej. Poznali historię dawnego Gdańska, dowiedzieli się jak żyli Gdańszczanie, czym się zajmowali i jak wyglądali. Podczas zajęć pracowali jako archeolodzy wydobywając stare skorupy, fragmenty naczyń glinianych oraz kafli. Podczas podsumowania uczniowie swoje spostrzeżenia i zdobytą wiedzę utrwalili poprzez wykonanie ciekawych prac plastycznych.
Halina Jędrkiewicz
16 listopada 2013r. w Szkole Podstawowej w Kłodawie odbyło się spotkanie Koła Seniorów, które przebiegało w bardzo przyjemnej, rodzinnej atmosferze. Z okazji pierwszej rocznicy działalności Seniorów w naszej miejscowości, dzieci ze Szkolnego Koła Caritas wręczyły wszystkim uczestnikom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami.
„Dzisiaj Wasze Święto – Seniorzy Kochani!
I my z tej okazji życzenia składamy.
Niech Wam sprzyja szczęście, Niech Wam zdrowie służy
I cieszcie się życiem sto lat albo dłużej!..."
Jolanta Cieplińska
14 listopada 2013r. reprezentacja SP w Kłodawie pojechała na Gminne Zawody w tenisie stołowym. Po długiej walce z faworytem z Sobowidza oraz bardzo dobrze dysponowaną szkołą z Czerniewa miejsca na podium kształtowały się następująco:
Dziewczęta
1. SP Kłodawa
2.SP Sobowidz
3. SP Czerniewo
Chłopcy:
1. SP Czerniewo
2. SP Sobowidz
3. SP Kłodawa
Od wielu lat szkoła w Sobowidzu była niepokonana w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta poprzez zwycięstwo awansowały do zawodów powiatowych, ktore odbeda sie również w Sobowidzu. Wielkie gratulacje!
W celu uczczenia zbliżającego się święta odbył się uroczysty apel pt.: "Jeszcze Polska nie zgninęła..."
Wiersze recytowane przez uczniów klasy VI przeplatały się z pieśniami patriotycznymi i piosenkami żołnierskimi w wykonaniu chóru szkolnego. Najpierw przypomniano lata świetności Polski - jej potęgę i szacunek, jakim darzono mieszkańców. Wiek XVIII to początek zniewolenia Ojczyzny - rozdarcie jej pomiędzy trzech zaborców. Kolejne powstania dawały nadzieję na odzyskanie ukochanego kraju...Niestety kończyły się klęską i zaostrzonymi represjami.
Kiedy wybuchła I wojna światowa Polacy wcieleni do armii zaborców zmuszeni byli walczyć przeciwko sobie. Słowa poezji podkreślały dramatyzm tej sytuacji.
11 listopada 1918r. Polska odzyskała niepodległość. Pamiątka tego dnia jest wielkim świętem narodowym. Minutą ciszy uczculiśmy pamięć tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli być Polakami, żeby Polska była Polską.
Podsumowaniem był z czcią odśpiewany hymn państwowy. Pamiętajmy: patriotyzm to szacunek dla Ojczyzny, ale również odpowiedzialność za jej losy...
Anna Stefańska
W październiku 2013 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnym konkursie plastycznym "Dbajmy o środowisko - segregujmy śmieci". Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu A3 promującegokonkursowe polegało na przygotowaniu plakatu A3 promującego ideę segregowania śmieci.
Tradycją naszej szkoły jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy odeszli. Rokrocznie aktorzy z kółka teatralnego pod opieką p. Renaty Szalewicz przygotowują uroczystość poświęconą Wszystkim Świętym i zmarłym. W tym roku wzięli udział w inscenizacji słowno – muzycznej.
Uczniowie, którzy występowali: Iwona Gierska, Monika Grabińska, Agnieszka Korkowska, Nikola Wińska, Aleksandra Sadoch, Anna Chabros, Weronika Podbielska, Sandra Bałachowska, Jakub Kotwicki, Zofia Wrona, Julia Caboń, Wiktoria Piechocińska.
Renata Szalewicz
22 października 2013r. dzieci z oddziału przedszkolnego(kl. „0”) wraz z wychowawczynią przybyły na spotkanie w bibliotece szkolnej. Najmłodszych czytelników przywitał pluszowy miś oraz kolorowe kukiełki.
Maluchy zwiedziły bibliotekę, obejrzały wystawę książek Marii Kownackiej oraz dowiedziały się jak korzystać z księgozbioru biblioteki. Dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat znanych postaci z bajek, z wielkim zainteresowaniem przeglądały kolorowe książki.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, na jego zakończenie dzieci podziękowały bibliotekarce piękną laurką za wprowadzenie w świat książki.
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale i z pierwszą w życiu samodzielnie wybraną i wypożyczoną książką oraz pamiątkową zakładką.
Zapraszam wszystkie dzieci oraz rodziców do wspólnego czytania książek.
Jolanta Cieplińska
21 października uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w Lekcji w kinie. W czasie zajęć edukacyjnych w Multikinie poznawali sekrety X Muzy. Dowiedzieli się, jak wynaleziono kino, mieli możliwość obejrzenia pierwszych filmów braci Lumiere, poznali skutki pierwszych eksperymentów z kolorem, odkrywali tajniki tworzenia efektów specjalnych. Dopełnieniem tego typu lekcji jest oczywiście film. Tym razem były to „Podróże Guliwera”, gdzie również zastosowano różne triki i efekty specjalne.
Anna Stefańska