Już w najbliższy weekend rusza wielkie otwarcie Szlachetnej Paczki. 19 listopada będziemy mogli dokonać wyboru rodziny, do ktorej skierujemy naszą tegoroczną pomoc. W przyszłym tygodniu ruszamy ze zbiórką towarów i przekażemy niezbędne szczegóły akcji. Nie możemy się już doczekać, bo dawać jest o wiele przyjemniej niż brać. Wiemy, pamiętając o ogromnym naszym sukcesie z zeszłego roku, że i w tym roku możemy liczyć na pomoc, ofiarność i wsparcie. Kolejny raz odkryjemy, że...
Odliczamy! Kolejne wieści już w weekend:)
Karolina Kaźmierczak - Dułak
Dnia 09.11.2016r. świętowaliśmy w naszej szkole 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali uroczysty apel, w którym po krótce opowiedzicli losy naszego kraju w drodze do wolności. Najmłodszych zainteresowała krotka prezentacja o symbolach narodowych, a efektem toczącej się między uczestnikami przedstawienia dyskusji była przygotowana wspólnymi siłami gazetka o tematyce niepodległościowej. Tego dnia wszyscy uczniowie ubrali się w kolorach naszych barw narodowych, a Samorząd Uczniowski podarował wszystkim małe, biało-czerwone flagi, ktore przypięliśmy do swoich ubrań. Uroczystość przebiegała w miłej afmosferze i należytym skupieniu.
Karolina Kaźmierczak - Dułak
4 XI 2016 r. uczniowie z klasy IIIb Szkoły Podstawowej w Kłodawie uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. : " O czym szumią fale '' , przygotowanej przez Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków i Statków w Tczewie .
Dzieci wysłuchały opowieść o dawnych dziejach żeglugi wiślanej. Dowiedziały się, kim byli flisacy, jak wyglądała ich praca i folklor. Każdy z uczniów mógł wcielić się w rolę szypra statku rzecznego, sprawdzić swoją siłę na stanowisku interaktywnym i nauczyć się kilku węzłów żeglarskich.
Uczestnicy zajęć otrzymali pocztówki z pamiątkową pieczęcią .
Lucyna Olszewska
Przez cały październik 2016 r. uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i pracownikami Szkoły Podstawowej w Kłodawie włączali się w akcję „Podaruj pieluszkę”. Zbieraliśmy pieluchy dla dzieci, mokre chusteczki, podkłady i pieluchy dla młodzieży. Zbiórka ta była odpowiedzią na apel mobilizacyjny Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku ogłoszony w mediach społecznościowych. Placówka zwracała się z prośbą o pomoc, ponieważ w tym roku ma tak dużo podopiecznych, że wykorzystano już kwoty przeznaczone na ten cel i zwyczajnie zaczęło brakować podstawowych środków higienicznych, przede wszystkim pieluch i chusteczek nawilżających. Kłodawscy uczniowie nie przeszli obojętnie wobec takiego apelu i jeszcze raz udowodnili, że potrafią pomagać potrzebującym.
Aneta Michalska
Szanowni Państwo
Pragniemy przybliżyć Państwu, czym zajmuje się Rada Rodziców w naszej szkole i przedstawić plan pracy RR na rok 2016/2017.
1.Zebranie organizacyjne Rady Rodziców – wybór zarządu RR
2. Podsumowanie pracy RR w roku 2015/2016
-w zakresie działalności programowej
-w zakresie działalności finansowej.
3. Sprawozdanie finansowe RR za rok 2015/2016.
4. Zgłoszenie oczekiwań i propozycji rodziców do planów pracy szkoły i Rady Rodziców.
5. Opracowanie planu pracy RR w roku 2016/2017.
6. Ustalenie sposobu gromadzenia i wydatkowania środków RR.
7.Pozyskiwanie funduszy na Radę Rodziców i budowę Sali Sportowej.
8.Współudział w organizowaniu zebrań z rodzicami.
9.Pomoc rodziców w organizacji uroczystości okolicznościowych zgodnie z kalendarzem imprez szkolnych:
- mikołajki 06. 12.2016
- jasełka- paczki świąteczne 23.12.2016
- bal karnawałowy 30.01.2017
- kiermasz Wielkanocny 10.04.2017
- święto Rodziny 01.06.2017
- zakończenie roku szkolnego
10. Patronat konkursu Rodzice dla dzieci na 100% „ Najwyższe wpłaty na fundusz Rady Rodziców”.
11. Zebranie sprawozdawcze Rady Rodziców za rok 2016/2017.
Rada Rodziców corocznie wydaje fundusze m.in na:
- nagrody i dyplomy dla dzieci biorących udział w konkursach,
- organizację balu karnawałowego i festynu rodzinnego,
- słodycze na mikołajki i paczki świąteczne,
- książki i nagrody rzeczowe na koniec roku szkolnego,
- nagroda dla laureata konkursu RR,
- opłaty bankowe.
Celem Rodziców jest reprezentowanie ogółu rodziców szkoły oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności szkoły, a w szczególności wspomagania realizacji celów i jej zadań.
Dzięki waszej pomocy i wsparciu finansowemu możemy cały czas doskonalić naszą szkołę i uatrakcyjnić proces nauczania naszych dzieci, dlatego zachęcamy Państwa do wpłacania składek na fundusz Rady rodziców i branie czynnego udziału w naszej działalności.
Z poważaniem
Przewodnicząca Rady Rodziców
Małgorzata Lis
Na zajęciach technicznych uczniowie klasy VI projektowali,, Moje Osiedle” . Następnie w grupach wykonali makiety według własnych pomysłów z różnych materiałów papierniczych. Na górnym holu odbyła się wystawa prac. Uczniowie klas młodszych mieli okazję zobaczyć prace starszych kolegów i koleżanek. Wystawa bardzo się podobała.
Marzena Sobczak
Od wielu lat w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie prężnie działa Szkolne Koło CARITAS liczące 30 wolontariuszy. Dzieci chętnie włączają się w różne akcje wolontariackie, między innymi: „Szaliki pod choinkę’’, „Poduszka dla bezdomnych‘’, „Kartki świąteczne‘’, „Świąteczna paczka‘’, „Podaruj mi pieluszkę’’.
28. października 2016 r. do naszej szkoły zawitał Żonkil Express. Przybyli nim przedstawiciele CARITAS Archidiecezji Gdańskiej i studenci, którzy wraz z wolontariuszami z naszej szkoły przeprowadzili akcję "Pola nadziei''.
Polega ona na sadzeniu jesienią cebulek żonkili w różnych miejscach Polski. Wiosną, gdy żonkile zakwitną przeprowadzone zostaną akcje promujące opiekę hospicyjną. Wolontariusze będą prosić o datki, wręczając w zamian żonkile - symbole nadziei na nowe życie, odrodzenie .
Żonkilowe " Pola nadziei'' są znakiem jedności z osobami cierpiącymi , oczekującymi naszej opieki w ostatnim okresie życia. Mamy nadzieję, że nasza szkolna rabatka bujnie zakwitnie wiosną.
Jolanta Cieplińska i Lucyna Olszewska
Fotografie udostępniła pani Karolina Lewandowska - CARITAS Archidiecezji Gdańskiej.
W piątek 28. października odbyły się klasowe zawody w uniholeja klasy VI. Uczniowie podzielili się na dwie drużyny "FC Łaguszewo" i "Piętaszki" i przy wspaniałym dopingu kibiców oraz pod czujnym okiem p. Anety Michalskiej i wychowawczyni Karoliny Kaźmierczak - Dułak rozegrali emecjonujące starcie. Zwyciężyła drużyna FC Łaguszewo. Wyłoniono także najlepszego strzelca, którym został Klaudiusz Groszek, tytuł najlepszego bramkarza zdobyli Bartłomiej Piechociński i Michał Wankiewicz, a najlepszego kibica - Maria Sulewska. Serdecznie gratulujemy!
Karolina Kaźmierczak - Dułak
Dnia 28 października 2016r. klasy I i IIIa, pod opieką p. Joanny Kucharskiej i Anety Markun, były na lekcji muzealnej w Gdańsku w Spichrzach na Ołowiance. Lekcja była na temat życia i pracy na XVII wiecznym okręcie wojennym. Lekcję poprowadziła przesympatyczna Pani Monika, która opowiedziała uczniom jak wyglądało życie marynarzy na okręcie wojennym pod dowództwem kapitana. Uczniowie słuchali w skupieniu i z wielką uwagą. Po zakończeniu lekcji mieli wiele pytań do Pani Moniki. Po zajęciach wszyscy udaliśmy się na prom i przepłynęliśmy na nabrzeże Motławy. Wchodząc Zieloną Bramą przeszliśmy Długi Targ , gdzie zatrzymaliśmy się przy Fontannie Neptuna , aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie udaliśmy się na pocztę , gdzie zapoznaliśmy się z nowoczesnymi sposobami obsługi klienta. Po wyjściu z poczty udaliśmy się ulicą Długą do Złotej Bramy, przeszliśmy na dziedziniec Katowni, gdzie zobaczyliśmy dawne więzienie. Po obejrzeniu murów udaliśmy się do autokaru, a nim do szkoły.
Aneta Markun, Joanna Kucharska
Tradycją naszej szkoły jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy odeszli.
Dnia 28 października 2016r. w naszej szkole wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne oraz inni pracownicy mogli obejrzeć przedstawienie pod tytułem „ Tajemnica świętych obcowania”. Jej celem było oddanie hołdu i wyrazów pamięci wszystkim zmarłym oraz wprowadzenie całej społeczności szkolnej w klimat nadchodzącej Uroczystości Wszystkich Świętych 1 listopada i Wszystkich Wiernych Zmarłych tzw. Dzień Zaduszny 2 listopada.
Uczniowie, którzy wzięli udział w przedstawieniu: Zuzanna Stawicka, Julia Miernik, Stanisław Buga, Paweł Hermann, Maria Sulewska, Amelia Frydrychowicz, Julia Maciulko, Karolina Ziegler, Stanisław Frydrychowicz, Antonii Wrona, Bielińska Julia , Czechowski Jakub, Gładysz Karol, Dembowski Jakub, Górska Justyna, Jaśkiewicz Zuzanna, Kędzior Sabina, Kęsy Oliwer, Kiprowska Klaudia, Klonowski Gabriel, Labuda Oskar, Piotrowska Julia, Płoski Łukasz, Pukownik Bartłomiej, Pytlasińska Jagoda, Ruszkowska Wiktoria, Sieczka Klaudia, Soroczyńska Aleksandra, Szostek Emil.
Renata Szalewicz
Dnia 25 października uczniowie klas V i VI pod opieką p. Iwony Starszak - Chmielewskiej, Beaty Rutkowskiej i Karoliny Kaźmierczak - Dułak udali się na wycieczkę do EduParku w Gdańsku. Wzięliśmy udział w warsztatach pt. "Pomysły na zmysły" oraz zwiedzaliśmy wystawę interaktywną. Zajęcia były bardzo ciekawe i miały charakter samodzielnie przeprowadzanych eksperymentów. Wystawa, na której mogliśmy wszystkiego dotknąć i samodzielnie sprawdzić działanie wielu eksponatów, na długo pozostanie w naszej pamięci. Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Multikinie w Gdańsku, gdzie obejrzeliśmy film pt. "Osobliwy dom panie Peregrine". Bawiliśmy się świetnie i dobrych humorach wróciliśmy do Kłodawy.
Karolina Kaźmierczak - Dułak
Dnia 24.10.2016 r. odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku szkolnym Giełda Zdrowia. Tematem tegorocznej giełdy było zdrowe śniadanie.
Giełda rozpoczęła się pogadanką z Panią Martyną Rakowską, dietetykiem z firmy Natur House. Pani dietetyk wyjaśniła uczniom na czym polega zdrowe śniadanie i jaką pełni funkcję w ciągu całego dnia. Uczniowie zaskoczyli panią dietetyk wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Po pogadance wszyscy uczniowie udali się do klas , gdzie przygotowywali pasty kanapkowe. Każda klasa wykonywała inną pastę. Na 5 godzinie lekcyjnej odbyła się degustacja smacznych past z ciemnym pieczywem oraz z chlebem , który upiekła Pani Bożenka Wodzińska. Poniżej przedstawiamy przepisy na smaczne pasty kanapkowe:
Oddziały przedszkolne – pasty z twarogu na słodko i na słono
Klasa I – pasta jajeczna z rzeżuchą
Klasa II a - pasta z wędzonego kurczaka i hummus z marchewką
Klasa II b – pasta jajeczna
Klasa III a – pasta z piersi kurczaka i suszonych pomidorów
Klasa III b – pasta jajeczna z szynką i koperkiem
Klasa IV – pasta z makreli
Klasa V – pasta jajeczna z ogórkiem kiszonym
Klasa VI – pasta jajeczna z twarożkiem grani
Tegoroczna Giełda Zdrowia była smaczna, zdrowa i bardzo towarzyska , gdyż uczniowie wzajemnie zachęcali się do konsumpcji past.
Dzień Papieski stanowił niejako zwieńczenie zarówno Roku Miłosierdzia, jak i Światowych Dni Młodzieży, którym również przyświecał temat miłosierdzia Bożego.
Uczniowie, którzy wzięli udział w przedstawieniu: Zuzanna Stawicka, Julia Miernik, Stanisław Buga, Paweł Hermann, Maria Sulewska, Amelia Frydrychowicz, Julia Maciulko, Karolina Ziegler, Marcelina Kanka, Dembowski Jakub, Górska Justyna, Jaśkiewicz Zuzanna, Klonowski Gabriel, Ruszkowska Wiktoria, Sieczka Klaudia, Soroczyńska Aleksandra, Szostek Emil.
Renata Szalewicz
W środę 19 października 2016 roku uczniowie klasy II A i II B z wychowawcami Marzeną Sobczak I Haliną Jędrkiewicz w ramach realizowanego Programu Gdańskich Lwiątek byli w Centrum Hewelianum. Uczestniczyli w lekcji "Powietrze kontra próżnia”. Wszyscy mogli zobaczyć pokaz pełen naukowych wrażeń: jak zachowują się piankowe cukierki w próżni, jaką dużą objętość zajmuje jeden wdech i czy możliwe jest, że dźwięk rozchodzi się w próżni? Uczniom podobała się nowa interaktywna wystawa REenergii, na której mogli sami doświadczyć ciekawych zjawisk związanych z gospodarką odpadami oraz odnawialną energią. Czas na zabawie i nauce szybko minął.
Marzena Sobczak
Zapraszamy do lektury kolejnego numeru szoklnej gazetki. To juz 12 numer!
Dnia 13 października 2016 roku do szkolnej społeczności zostali przyjęci uczniowie klasy pierwszej.
Aby przystąpić do ślubowania dzielne pierwszaki musiały odwiedzić różne krainy i wykonać trudne zadania.
Dzieci wykazały się wiedzą przyrodniczą, matematyczną, polonistyczną i społeczną. Pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki.
Sprawnie pokonały też tor przeszkód. Ostatnim zadaniem było wypicie z uśmiechem na twarzy ,,czarodziejskiego płynu".
W nagrodę każdy pierwszak otrzymał uczniowską czapkę. W trakcie ślubowania dzieci zobowiązały się do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły,
szacunku dla nauczucieli i miłości Ojczyzny. Po ślubowaniu Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia.
Pod koniec uroczystości dzieci wkleiły swoje znaczki do kroniki szkolnej i otrzymały dyplomy i prezenty.
Pani Katarzyna Łukaszewska z Banku Spółdzielczego w Trąbkach Wielkich wręczyła książeczki SKO z wkładem 10 zł., zachęcając do oszczędzania.
Zgodnie ze szkolną tradycją, zwieńczeniem uroczystości było posadzenie przez uczniów pamiątkowego drzewka w przyszkolnym ogrodzie.
Joanna Kucharska
W gminnych zawodach w szachach drużynowych, które odbyły się 30 IX 2016 w Trąbkach Wielkich uczestniczyły 3 szkoły (SP Kłodawa, SP Sobowidz, SP Trąbki Wielkie).
Naszą szkołę reprezentowali: Bielski Oliwier, Korkowski Kewin, Sadoch Dominik i Szymańska Wiktoria.
Uczniowie rozegrali 12 partii szachowych i dzięki wygranym partią szachowym zajęli I miejsce i będą reprezentować Gminę Trąbki Wielkie w zawodach powiatowych.
Oto wyniki:
I miejsce – SP Kłodawa
II miejsce – SP Sobowidz
III miejsce – SP Trąbki Wielkie
Gratulacje !!!
Aneta Michalska