W ostatnią sobotę 10.12.2016r. dostarczyliśmy do tczewskiego magazynu przygotowywaną w naszej szkole i z ogromnym zaangażowaniem wielu przyjaciół Szlaczetną Paczkę. Udało nam się zebrać wszystkie produkty wymienione w potrzebach rodziny. Dzięki zorganizowanej zbiórce pozyskaliśmy środki na zakup nowej lodówki.
Serdeczne podziękowania kieruję do uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i p. dyrektor za włączenie się w tegoroczną akcję. Spakowaliśmy w sumie 32 kartony ludzkiej empatii, dobroci i bezinteresowności w postaci produktów spożywczych i chemicznych, ubrań, zabawek i wielu innych rzeczy ofiarowanych potrzebującej rodzinie. Wspaniale jest tworzyć coś wielkiego przy udziale i dzięki wsparciu dobrych ludzi:)
Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!!!
Aneta Markun
Karolina Kaźmierczak - Dułak
Piłka siatkowa dziewcząt i chłopców - gminne zawody:
5 grudnia 2016 r. zamiast iść na sanki my pędziliśmy na halę sportową do Trąbek Wielkich na gminne rozgrywki w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Dojechało tylko 4 szkoły ( SP Kłodawa - organizator zawodów, SP Trąbki Wielkie, SP Czerniewo, SP Sobowidz). Zawodnicy rozegrali fascynujące mecze, a niektóre do samego końca trzymały w napięciu i każdy czekał na wynik i rozstrzygnięcie meczu.
Oto wyniki dziewcząt:
I miejsce - SP Kłodawa
II miejsce - SP Sobowidz
III miejsce - SP Trąbki Wielkie
IV miejsce - SP Czerniewo
Wyniki chłopców:
I miejsce - SP Trąbki Wielkie
II miejsce - SP Sobowidz
III miejsce - SP Kłodawa
IV miejsce - SP Czerniewo
Aneta Jasińska
Uczniowie klasy IV na zajęciach technicznych wykonali zabawki z materiałów ekologicznych. Był aparat fotograficzny, lalka, czołg, samochód ciężarowy, samolot, roboty a nawet traktor. Wystawa zabawek dla młodszych kolegów i koleżanek odbyła się na górnym holu.
Uczniowie klasy VI na zajęciach technicznych zrobili pokoje nastolatka według swoich projektów. Bardzo mnie zaskoczyła kreatywność uczniów, dbałość o szczegóły i sposób wykonania prac. Gratuluję wszystkim uczniom!
Marzena Sobczak
Dnia 09.12.2016r. o godz. 8.00 będzie możliwość zrobienia uczniom zdjęć lub portretów (firma MAWI).
05.12.2016r. w naszej szkole przy pomocy rodziców zorganizowano Słodkie Mikołajki, podczas których sprzedawano wypieki i desery domowe. Dzieci i nauczyciele kupowali słodkości po 2 zł za porcję i w ten sposób zgromadziliśmy 712 zł. Uzyskaną kwotę wpłacono na konto Rady Rodziców. Zebrane środki finansowe przeznaczone będą na zorganizowanie atrakcji dla dzieci podczas Festynu Rodzinnego.
Pragniemy podziękować rodzicom, którzy przygotowali słodkości i organizowali Słodkie Mikołajki oraz uczennicom klas starszych pomagającym przy sprzedaży.
Mamy nadzieję, że słodkości smakowały sądząc po ilości zjedzonych ciast przez dzieci i akcje sprzedaży słodkości staną się coroczną tradycją nie tylko przy okazji mikołajek.
Rada Rodziców
Dnia 5. grudnia (poniedziałek) w godzinach od 15 do 17 odbędą się w naszej szkole konsultacje. O godzinie 16 tego samego dnia p. psycholog Dorota Sobiłło przeprowadzi prezentację na temat komunikacji z dzieckiem.
Zapraszamy.
Kiedy w piątek 2 grudnia sypnęło białym puchem, najbardziej cieszyli się uczniowie. Na lekcji kultury fizycznej w ramach programu Mały Mistrz klasa II A ochoczo zabrała się w trzyosobowych grupach do lepienia bałwanów. Ile było radości i uśmiechów z rzucania śnieżkami do celu i pozowania do zdjęć.
Marzena Sobczak
Kochani przedstawiam wybraną przez nas rodzinę, ktorej pomożemy w tym roku.
Pani Paulina (36 l.) wraz z panem Aleksandrem (31 l.) wychowują dwójkę dzieci: Lenę (10 l.) oraz Mateusza (9 l.)
Lena choruje na zespół Retta zwany chorobą "śpiących aniołów" - w wieku około dwoch lat dzieci przestają pamiętać dotychczas wypracowane umiejętności i zaczynają cofać się w rozwoju, w związku z czym dzisiaj Lena nie chodzi, nie mówi, potrzebuje ciąglej opieki. Rodzina mieszka na poddaszu. Każde wyjście z domu czy po prostu poruszanie się po nim to ogromne przedsięwzięcie dla rodziny. Pani Paulina nosiła Lenkę, ale odbiło się to na jej zdrowiu - musiała przejść operację kręgosłupa. W czasie rekonwalescencji to pan Aleksander przeszedł na zasiłek opiekuńczy by zajmować się córką i żoną. Obecnie pracuje, ale ze względu na ogromne potrzeby związane z niepełnosprawnością Lenki jest im bardzo ciężko wiązać koniec z końcem.
Cała rodzina jest dla siebie ogromnym wsparciem, pełna optymizmu i ciepła. Pan Aleksander wspaniale zajmuje się dziećmi. Pani Paulina stara się poprawić sytuacje materialną sprzedając przepiękne maskotki, które samodzielnie szyje całymi dniami. Mateusz każdego dnia układa lego, a Lena uwielbia wszystkie zabawki, które są świecące. Rodzina mimo trudnych sytuacji nie załamuje się, jest pełna nadziei i dla niej najważniejsze jest żeby stan Leny nie pogorszył się.
Jako najważniejszą potrzebę rodzina wspomina o lodówce. Aktualna jest zniszczona i cieknie. Wymienia również żywność i chemię, która znacznie by odciążyła domowy budżet.
Poniżej zamieszczam podział produktow na poszczególne klasy:
0A |
Płatki śniadaniowe, olej, plastelina |
0b |
Mleko, dżem, środki czyszczące |
I |
Mąka, warzywa w puszkach, klej |
IIa |
Cukier, proszki do prania, zmywaki/ściereczki |
IIb |
Ryż, sudocrem, słodycze |
IIIa |
Konserwy mięsne, kasza, bloki/zeszyty, owoce w puszkach |
IIIb |
Konserwy rybne, szampon/odżywka, środki czyszczące |
IV |
Makaron, warzywa w puszkach, płyn do mycia naczyń, szczoteczki do zębów |
V |
Herbata, mokre chusteczki, pieluchy tetrowe, sudocrem |
VI |
Kawa, pasta do zębów, mydło/żel pod prysznic, |
Pozostałe potrzeby rodziny to:
Dla Leny (niepełnosprawna dziewczynka lat 10):
- spodnie dresowe, legginsy, sylwetka szczupła 134/140
- bluzki cienkie długi rękaw 134/140
- zimowe kozaki na zamek rozmiar 31
Dla Mateusza (chłopiec lat 9):
- spodnie 134/140
- koszulki 134/140
- zimowe trapery rozmiar 34
- nowy plecak
Dla p. Pauliny (mama):
- zimowe trapery brązowe rozmiar 37
Dla rodziny:
- kołdra 220x200
- ręczniki
- pościel
Marzenia - rodzice nie napisali o niczym dla siebie, podali jedynie marzenia dzieci:
Mateusz - klocki LEGO Technic
Lena - zabawka grająca - świecąca.
Jeśli ktoś z Państwa chciałby obradować rodzinę w/w artykułami BARDZO PROSZĘ O INFORMACJĘ do mnie lub p. Anety Markun, aby takie produkty jak np. kołdra nie powtarzały się.
Zbieramy pieniądze na lodowkę i te produkty z powyższej listy, ktorych nie uda nam się zorganizować. Zbiórka do specjalnej puszki w szatni u p. Grażynki od wtorku 22.11.2016r.
ZBIÓRKA RZECZOWA TRWA DO CZWARTKU 8. GRUDNIA 2016R. PIENIĄDZE ZBIERAMY DO WTORKU 6. GRUDNIA.
Potrzebujemy także zamykanych kartonów i mocnej taśmy klejącej do spakowania paczki.
Liczę na Państwa dobre serce i chęć niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.
Podaję link do wydarzenia na facebook'u: https://www.facebook.com/events/912657805537767/?notif_t=plan_user_joined¬if_id=1479558359146596 gdzie na bieżąco będę zdawać relację z postępów naszej zbiórki.
Karolina Kaźmierczak - Dułak
28 XI 2016 r . w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie z pisarzem Henrykiem Martenka . Uczestniczyli w nim uczniowie min . klas trzecich Szkoły Podstawowej w Kłodawie .
Dziennikarz i pisarz promował swoją książkę pt. : " Skąd się wzięło moje nazwisko ?". Autor w ciekawy sposób wyjaśniał etymologię wybranych nazwisk .
Chętnych uczniów zaproszono do konkursów , w których nagrodą były książki z autografem pisarza . Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe plakaty .
Lucyna Olszewska
25 XI 2016 r. podsumowano Szkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem: " Zakładka do książki przedstawiająca bohatera/ bohaterów wybranej książki ''. Konkurs został zorganizowany w ramach przedsięwzięć promujących czytelnictwo.
Do udziału w nim zaproszono dzieci z klas I-VI . Wpłynęło bardzo dużo prac, więc niełatwo było wybrać zwycięzców.
W kategorii klas I-III: I miejsce zajął Dawid Pietrzak, II- Marcelina Olszewska, III - Martna Talarowska. Wyróżnienia otrzymali: Michał Adamczyk, Lena Myszk, Jakub Piepiórka.
W kategorii klas IV-VI : I miejsce zdobyła Zuzanna Stawicka, II- Maria Sulewska, III- Julia Miernik. Wyróżniono zakładkę Radosława Szczawińskiego .
Lucyna Olszewska
RODZINNY BOŻONAREDZONIOWY KONKURS
„DRZEWKO BOŻONARODZENIOWE”
KŁODAWA 2016
ORGANIZATOR KONKURSU – Szkoła Podstawowa im. M. Kownackiej w Kłodawie
OSOBY ODPOWIEDZIALNE – Aneta Markun – nauczyciel w kl. III a
Berenika Kucharczyk – nauczyciel w oddziale przedszkolnym
CEL KONKURSU:
ZAKRES KONKURSU: wykonanie drzewka bożonarodzeniowego w dowolnej technice płaskiej lub
przestrzennej;
REGULAMIN KONKURSU:
24 listopada 2016 r. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich, odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej pod hasłem : " Mój ulubiony polski poeta''. Na scenie zaprezentowało się 67 młodych artystów w 48, wybranych przez dzieci utworach . Konkurs odznaczał się wysokim poziomem artystycznym .
Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Nadia Wińska z klasy 0a, Nina Zaorska z klasy I, Daria Bukowska z klasy II a oraz Marcelina Olszewska z klasy III b. Wszystkie artystki otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki.
Lucyna Olszewska
23 listopada 2016 roku wszyscy uczniowie klas młodszych (I, II a, II b, III a, III b) wyjechali do teatru „Miniatura” w Gdańsku. Spektakl pt. „Farenheit”, który mieli okazję obejrzeć okazał się niezwykle ciekawy.
Wspaniała gra aktorów w scenerii naukowego laboratorium z niezwykle barwnymi efektami rozbudziła wyobraźnię małych widzów. Uczniowie wspaniałe przedstawienie nagrodzili gorącymi brawami.
Halina Jędrkiewicz
21 listopada 2016 r. jak co roku o tej porze odbył się kolejny Dzień Życzliwości zorganizowany przez uczniów Samorządu Szkolnego. Przez cały tydzień poprzedzający Dzień Życzliwości uczniowie wybierali spośród siebie najżyczliwszą koleżankę i najżyczliwszego kolegę. Poranek 21 listopada rozpoczął się wręczeniem symbolicznych kotylionów dla zwycięzców. Dodatkową atrakcją tego dnia był strój w kolorze żółtym. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele ubrani byli w ten kolor.
W szkole „ błyszczało” od blasku owej żółci. Następnie uczniowie na godzinach wychowawczych przygotowali hasła , które kojarzą im się z życzliwością i wspólnie podczas krótkiego spotkania umieszczaliśmy owe hasła na drzewie życzliwości, które wcześniej przygotował Samorząd Uczniowski. Dzień upływał w atmosferze uprzejmości, uśmiechu i życzliwych pozdrowień.
Oto najżyczliwsi koledzy i koleżanki:
O a – KINGA GLINA , ŁUKASZ ŁUKASZEWSKI
O b – NICOLA CZERWIŃSKA, OSKAR KLEIST
I – TATIANA GROMADZKA, JAKUB DOBECKI
II a – MARTYNA TALAROWSKA, MARCEL PIETRZAK
II b – ROKSANA GROMADZKA, RADOSŁAW BOROWIEC
III a – JULIA BIELIŃSKA, JAKUB DEMBOWSKI
III b – OLIWIA CZERWIŃSKA, MATEUSZ FEŃSKI
IV – OLIWIA KOWALSKA, NIKODEM OSSOWSKI
V – JOANNA GĄDEK, KEWIN KORKOWSKI
VI – KLAUDIA DOBECKA, MICHAŁ WANKIEWICZ
GRATULUJEMY!!!
A. Markun, J. Kucharska
Zwykle uczniowie czekają niecierpliwie na ostatni dzwonek, żeby jak najszybciej pójść do domu. I wydawałoby się, że to niemożliwe by dobrowolnie chcieli spędzić w szkole znacznie więcej czasu. A jednak… Dnia (a właściwie też nocy) 18 listopada 2016 roku uczniowie klasy IV, wraz z opiekunami – Katarzyną Pęczek i Jolantą Cieplińską spędzili noc w szkole.
Cały tydzień poprzedzający ten wieczór uczniowie mieli trudności w skupieniu się na lekcjach, tym bardziej, że nie znali planu atrakcji nocowania i nie wiedzieli, czego się spodziewać. Dopiero na miejscu o godz. 18.00 dowiedzieli się, że nasza szkoła została przemieniona w Akademię Pana Kleksa. Co prawda pan Kleks musiał akurat wyjechać w delegację, ale obie panie były wtajemniczone we wszystko i dobrze go zastąpiły. Oczywiście, żeby dostać się do akademii dzieci musiały na tę noc zmienić imię, by zaczynało się na literę „a”.
Wieczór rozpoczęliśmy od znalezienia i przygotowania sobie odpowiedniego miejsca do spania (czyli Śpiochalni). Później w Jadłoprzygotowalni zajęliśmy się sprawą kolacji. Dziewczyny z p. Jolą upiekły pyszne ciasteczka z jabłkami, a chłopcy z p. Kasią zajęli się przygotowaniem pięknych i pysznych kanapek. Dla niektórych była to naprawdę ważna lekcja samodzielności.
Po kolacji wybraliśmy się na nocny spacer z latarkami. Okazało się, że gdy jest ciemno świat wygląda zupełnie inaczej, nawet budynek szkoły – wydawałoby się tak dobrze znany. Spacerowaliśmy uliczkami Kłodawy i zrobiliśmy rundkę wokół kościoła. Pojawił się pomysł, by wybrać się na cmentarz, ale ku radości niektórych, struchlałych ze strachu uczniów panie podjęły decyzję, że jednak wieje zbyt silny wiatr (Okazało się, że to była bardzo dobra decyzja, bo gdy już wróciliśmy do szkoły zaczął mocno padać deszcz). Za to niewątpliwą atrakcją okazał się pomysł, by iść postraszyć latarkami rodziców jednego z uczestników „Nocy w szkole”.
Po powrocie do szkoły trochę potańczyliśmy, by się rozgrzać. W trakcie zabawy okazało się, że Alan miał dzień wcześniej urodziny, a po północy będzie dzień urodzin Nikoli – była więc okazja do zjedzenia pysznych babeczek, przygotowanych przez mamę Alana oraz cukierków od Nikoli.
Po tańcach nadszedł czas na naukę i lekcję – quiz ze znajomości lektury „Akademia pana Kleksa”. Nagrodą za prawidłową odpowiedź były piegi, które bardzo dumnie nosiliśmy. Drugą lekcją była plastyka, na której malowaliśmy farbami postaci z akademii lub ulubioną przygodę z tej lektury. Po tych trudnych zajęciach było niezwykle emocjonujące zadanie – z Książkarni zostały wyniesione książki, z których należało zbudować jak najwyższą wieżę. Uczniowie, podzieleni na grupy, wykazali się kreatywnością i naprawdę wytrwale budowali oryginalne wieże.
Kilka minut przed północą przygotowaliśmy latarki i tym razem wyruszyliśmy w kapciach na zwiedzanie naszej szkoły. I znowu okazało się, że nawet dobrze znane sale w nocy wyglądają nieco strasznie. W Sali numer 6 spotkaliśmy kościotrupa! Po toalecie wieczornej i przebraniu się w piżamy emocjonujący wieczór zakończyliśmy oglądaniem pierwszej części filmu „Akademia Pana Kleksa”.
Po zdecydowanie zbyt krótkim, nocnym odpoczynku w sobotę o godzinie siódmej była pobudka i wkrótce potem gimnastyka poranna. Później posprzątaliśmy naszą sypialnię, by w poniedziałek mogły się tam odbyć lekcje oraz wspólnie przygotowaliśmy śniadanie. Smakowało wyśmienicie, zwłaszcza ciepłe tosty. Na zakończenie „Nocy w szkole”, tuż przed przyjazdem rodziców dzieci otrzymały piękne, kolorowe Świadectwa ukończenia Szkolnej Akademii Pana Kleksa.
Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy uczestnikom za wspaniale wspólnie spędzony czas, a rodzicom za pomoc w realizacji zaplanowanych zadań.
P.S. Zdjęć mamy tak dużo, że jak już je uporządkujemy to z pewnością wkrótce pojawią się na naszej stronie.
Katarzyna Pęczak