ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA
przy Szkole Podstawowej w Kłodawie
Świetlica socjoterapeutyczna przy naszej szkole pełni rolę opiekuńczo – wychowawczą. Uczestnikami zajęć są dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Obecnie do świetlicy uczęszcza 17 dzieci. Pomagamy dzieciom stworzyć warunki do nauki własnej, samorealizacji i rozwijaniu inwencji twórczych. Uczymy współpracy w grupie, akceptacji oraz prawidłowych zachowań społecznych. Kształcimy odpowiednie wzory oraz normy postępowania. Stwarzamy dzieciom odpowiednie warunku do wszechstronnego rozwoju zainteresowań i zdolności. Wspomagamy dzieci, a także ich rodziny w przezwyciężaniu trudności życia codziennego.
Zajęcia w świetlicy prowadzą nauczyciele:
- Marzena Sobczak
- Joanna Kucharska
- Beata Rutkowska
- Sylwia Myszk
- Dorota Sobiło - psycholog
Harmonogram zajęć:
- środa godz. 12.30 - 15.30
- czwartek godz. 13.10.-16.10
W ramach zajęć stosujemy różne techniki pracy z dziećmi:
- krąg i rundki, dzięki kórym dzieci mogą dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami i odczuciami; krąg jest stałym elementem zajęć socjoterapeutycznych, który umożliwia wszystkim uczestnikom grupy bezpośredni kontakt wzrokowy, sprzyja nawiązywaniu kontaktu emocjonalnego, wyrównuje pozycje społeczne i zmniejsza dystans;
- burza mózgu - technika aktywizująca dzieci i wyzwalająca jej potencjał twórczy w rozwiązywaniu problemów ; polega ona na rejestrowaniu wszystkich pomysłów bez ich oceny, nie decyduje ich jakość, lecz ilość wygenerowana w najkrótszym czasie; z utworzonej w ten sposób liczby, grupa może wybrać pomysł najbardziej skuteczny czy oryginalny;
- twórczość plastyczna - która pozwala wyrazić "siebie", uaktywnić wyobraźnię, uwrażliwić na piękno; jest to sposób wyrażania swoich pomysłów, przeżywania radości tworzenia, rozwijania zmysłu estetycznego oraz intergracji grupy;
- inscenizacje, odgrywanie scenek -technika, ta polega na odegraniu jakiegoś zdarzenia, umożliwia wczucie się w sytuację innej osoby i jej zrozumienie; poruszenie ważnego problemu, odreagowanie emocjonalne ze zwrotną informację od uczestników grupy;
- gry i zabawy psychologiczne, gry planszowe - służą one realizacji określonych celów rozwojowych, korekcyjnych lub edukacyjnych; wprowadzają do grupy sytuacje, w której uczestnik zdobywa nowe doświadczenie z zaangażowaniem własnego "ja"; zabawa pozwala na doświadczenie radości, przyjemności z bycia razem bez zobowiązań, odprężeniu fizycznym i psychicznym, służy relaksowi i wprowadzeniu dobrego nastroju oraz podnosi energię grupy, sprzyja integracji grupy;
- zajęcia sportowe-rekreacyjne - doskonalenie koordynacji ruchowej, rozwój umiejętności rozładowywania napięć emocjonalnych, kształtowania umiejętności współdziałania w zespole, nazwiązywanie kontaktów interpersonalnych, nabywanie umiejętności rozwiązywania konfliktów, rozwijanie umiejętności zdrowej rywalizacji, wytwarzanie nawyków aktywnego wypoczynku.
PAŹDZIERNIK
Wspólne ustalenie norm i zasad panujących w świetlicy, stworzenie regulaminu świetlicy. Budowanie atmosfery bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania, autoprezentacja, a także integracja grupy.
LISTOPAD
Ten miesiąc poświęciliśmy rozmową o rodzinie, pomaganiu i ulubionych zabawach. Wyjaśniliśmy czym jest dla nas rodzina, pomoc i to w jaki sposób pomagamyw domu, kto pomaga nam. Pamiętaliśmy o zmarłych, którzy byli bardzo ważni w naszym życiu i życiu naszych rodzin. Nie zabrakło pięknych prac plastycznych, wspólnych zabaw i posiłku.
GRUDZIEŃ
Ten miesiąc poświeciliśmy rozmowa na temat czasu wolnego, to w jaki sposób go spędzamy i z kim, własnym aspiracją, wzorcą do naśladowania, a także zbliżającym się świętach - Wigilii i Bożego Narodzenia. Nie zabrakło wspólnych zabaw i budowania świątecznego klimatu poprzez prace plastyczne.
STYCZEŃ
Styczeń to miesiąc zabaw karnawałowych. Z tej okazji rozmawialiśmy o zwyczajach karnawałowych i wykonaliśmy maski karnawałowe. Przed samymi feriami była też rozmowa na temat bezpieczeństaw w czasie ferii, rysowaliśmy sytuacje niebezpieczne i mówiliśmy jak ich uniknąć. Ćwiczyliśmy nasze umiejętności i to, w czym jesteśmy najlepsi. Stworzyliśmy projekt "Nasze miasteczko".W ramach zajęć na świetlicy socjoterapeutycznej dzieciu biorą udział w zajęciach komputerowych i zajęciach sportowych na hali. Nie zabrakło również wspólnych zabaw i gier stolikowych.
LUTY
W tym miesiącu dużo uwagi poświęciliśmy tematowi dokuczania. Zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie dokuczają innym, i w jaki sposób można rozwiązywać takie sytuacje.Rozmawialiśmy o ty, jak pomagamy innym i o docenianiu wzajemnej pomocy. Opisywaliśmy swoje uczucia, gdy komuś pomagamy. Pomogła nam w tym zabawa "Pomocna dłoń". Następnie dzieci odrysowały swoją dłoń, na każdym palcu dłoni opisały komu pomagają i w jaki sposób. Pozwoliło to, uświadomić dzieciom komu pomagają i w jaki sposób, czy robią to często i co czują pomagając innym. Po ciężkiej pracy :) czas na wspólny, smaczny posiłek.
MARZEC
Na zajęciach komputerowych zajęliśmy się tematyką bezpieczeństwa w sieci. Celem pogadanki było uświadomienie uczniom zagrożeń, na które są narażone w wirtualnym świecie. Następnie mówiliśmy o swoich upodobaniach i o różnicach w swoich upodobaniach i doznaniach. Rozmwaialiśmy o sukcesach, o tym jakie sukcesy odnosimy. Poznaliśmy tradycję obchodzenia Dnia Kobiet. Przywitaliśmy Panią Wiosnę, wykonując jej plakat i wiosenne kwiaty, Nie zabrakło wspólmych zabaw i posiłków.
KWIECIEŃ
W tym miesiącu zajęliśmy się tematem kłótni, bójek, uzależnieniom i przemocy w rodzinie. Zastanawialiśmy się w jaki sposób można sobie radzić w tak trudnych sytuacjach i jak im zapobiegać. Następnie nauczyliśmy się dostrzegać sytuacje, które sprawiających nam radość, przyjemność i zadowolenie. Nie zabrakło pięknych prac plastycznych, chociażby z okazji Dnia Ziemi.
MAJ
W maju zajęliśmy się tematyką świąt majowych. Rozmawialiśmy na temat Konstytucji 3 Maja i to jakie znaczenia miało wprowadzenie tego dokumentu. Wspólnie wykonaliśmy plakat związany z tym świętem. Nie zabrakło rozmów na temat trudne, takie jak kłamstwo czy odrzucenie. Ale były i temat bliski sercu każedgo dziecka - Dzień Mamy , z tej okazji wykonaliśmy piękny prezent dla mamy. W ramach rozwijania kreatywności i współpracy zajęliśmy się nauką programowania. W ramach Giełdy Zdrowia wykonaliśmy i zaprojektowaliśmy stroje ekologiczne, które zaprezentowalismy na pokazie mody eko.