Uczniowie kl. VI b 20 września 2019 roku wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Okazało się, że mieszkańcy Kłodawy zamieszkali przy ulicach sprzątanych przez uczniów tej klasy raczej dbają o porządek.
Śmieci jednak znaleźliśmy i posegregowaliśmy…
Bez nich świat byłby zdecydowanie bardziej kolorowy…
Anna Stefańska
Zapraszamy Rodziców i uczniów klas VIII do zapoznania się z informacjami dotyczącymi organizacji i przeprowadzenia egazminu ósmoklasity obowiązującymi w roku szkolnym 2019/2020:
https://www.oke.gda.pl/plikiOKE/Egzamin_osmoklasisty/Informacje_o_egzaminie/2019_08_26_Informacja_E8.pdf
Szanowni Państwo,
w załączeniu przekazuję informację przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.
Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.
E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.
W imieniu Ministra Edukacji Narodowej oraz na prośbę Głównego Inspektora Sanitarnego uprzejmie proszę o upowszechnienie informacji w Państwa szkołach i placówkach edukacyjnych. Zależy nam na tym, aby wiedza na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów trafiła do rodziców, uczniów i nauczycieli.
Uprzejmie informuję, że niniejszy materiał zostanie również udostępniony w Strefie dla zalogowanych SIO.
Z wyrazami szacunku
Anna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN
Załączniki:
1. MEN i GIS_Informacja na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów (doc.)
Weronika jest uczennicą siódmej klasy i ma dwie pasje. Pierwsza to czytanie książek, druga to taniec.
Książki pozwalają jej się wyciszyć natomiast taniec wyzwala w Weronice radość i niesamowitą energię.
Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 5 lat. Należy do klubu tanecznego Black Dance prowadzonego przez Panią Ewę Czarnecką. Na początku treningi odbywały się raz w tygodniu. Im wyższa klasa taneczna tym więcej treningów – do 4 razy w tygodniu. Dodatkowo szkolenia, obozy taneczne i liczne ogólnopolskie turnieje tańca sportowego/towarzyskiego (OTTS lub OTTT) oraz Mistrzostwa Polski Północnej. Stroje taneczne są szyte zgodnie z wymaganiami Federacji Tańca Sportowego. Do 11 roku życia Weronika mogła tańczyć tylko w prostej sukience bez zdobień, białych skarpetkach i butach na klocku. Później stroje zostały już dopasowane do stylu (co sprawiło jej wielką radość) i tak tańce standardowe tańczy w pięknych długich sukniach i butach z zakrytymi palcami i na obcasie, natomiast tańce latynoamerykańskie w fantazyjnych sukienkach przed kolano oraz specjalnych tanecznych butach również na obcasie.
Największym marzeniem Weroniki jest zdobycie Mistrzostwa Polski, a później udział w BlackPool Dance Festival oraz w Mistrzostwach Świata.
Do jej ulubionych tańców należą: pasodoble i tango.
Niedawno mieliśmy okazję podziwiać piękny pokaz taneczny w wykonaniu Weroniki i jej partnera tanecznego Kuby. Zaprezentowali nam tańce standardowe:
Walc angielski,
Tango,
Walc wiedeński,
Quickstep,
w drugiej części widzieliśmy tańce latynoamerykańskie:
Samba,
Chacha,
Rumba,
Pasodoble,
Jive.
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu "Nieustraszone", który był realizowany przez Fundację Nieustraszone w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
W ramach tego projektu odbyło się szkolenie dla rady pedagogicznej, spotkanie z rodzicami oraz warsztaty dla uczennic z klas IV-VIII. Na zajęciach omawiane były takie zagadnienia, jak równość, różnorodność, kwestie dotyczące przeciwdziałaniu przemocy, dyskryminacji oraz rozpoznawanie różnych form autoagresji.
Na warsztatch uczennice brały udział w ćwiczeniach z zakresu podnoszenia pewności siebie, samoakceptacji, asertywności oraz budowaniu zdrowych relacji społecznych.
Halina Podolska
dyrektor szkoły
W miniony piątek nasi uczniowie brali udział w Powiatowych drużynowych zawodach szachowych. Zaje0li w nim bardzo dobre drugie miejsce. Skład naszej drużyny:
Weronika Rosanowska
Nikodem Ossowski
Kewin Korkowski
Dominik Sadoch
Gratulujemy!!
Anna Rogacka
Obchodzony 30 września Dzień Chłopaka zwykle budzi wiele emocji. Od rana dziewczyny z tajemniczą miną skradają się i szykują niespodzianki. Uczennice klasy VII wymyśliły, że z pewnością ich kolegom radość sprawi zamówiona pizza. Rzeczywiście, smaczna niespodzianka się udała. Do tego Nikola przygotowała prezentację zdjęć z wcześniejszych lat wspólnej edukacji. Była więc okazja do wspomnień i śmiechu.
Katarzyna Pęczek
Dnia 04.10.2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Na lekcjach matematyki w klasach III- VIII uczniowie rozwiązywali zadania sprawdzające ich znajomość tabliczki mnożenia, uczniowie klasy VII i VIII oczywiście o wyższym stopniu trudności. Kto poprawnie odpowiedział w ciągu 4 minut na 5 pytań z losu, otrzymywał imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. Po sprawdzeniu losów uczniowie konkurowali w meczach on-line tabliczki mnożenia ze strony internetowej Matzoo.pl oraz wypełniali karty pracy związane z tabliczką. Uczniowie bardzo chętnie rywalizowali między sobą i widać było, że taka forma zajęć wzbudziła ogromne emocje.
Iwona Starszak-Chmielewska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ZMODERNIZOWANA KUCHNIA .
KOSZT OBIADÓW ZA MIESIĄC WRZESIEŃ - 48,00 zł.
PŁATNE DO 06.10.2019 r.
Rodzice płacą za faktyczną ilość zjedzonych obiadów (odliczamy nieobecności).
PROSIMY O TERMINOWE UREGULOWANIE NALEŻNOŚCI.
Uczniowie kl. 5 a po pomyślnym egzaminie na kartę rowerową mogli wykorzystać swoje umiejętności i uprawnienia podczas Pierwszego Rajdu Rowerowego.
Dobrze przygotowani technicznie i kondycyjnie wyruszyliśmy
20. 09.19 r. o godz.10.00 spod szkoły w Kłodawie trasą przez Żukczyn, Rusocin, Pruszcz Gdański do Gdańska św. Wojciech. Miejscem docelowym było wzgórze św. Wojciecha- pierwszego polskiego świętego męczennika i patrona Polski. W tym miejscu św. Wojciech przed swoją męczeńską śmiercią chrzcił Gdańszczan. Przed kościołem czekał na nas ks. Marek, misjonarz, który przybliżył nam w bardzo ciekawy sposób historię tego miejsca i postać św. Wojciecha.
Następnie zostaliśmy zaproszeni do Oratorium Misyjnego, gdzie p. Żaneta opowiadała nam o misjach w Afryce pokazując niezwykłe przedmioty przywiezione z Afryki.
Podczas naszej wyprawy przyświecało nam hasło „ Młodzież do tańca i różańca”. Dlatego jednym z punktów naszej podróży była wizyta w pizzerii Tino w Pruszczu Gdańskim. Po takim pokrzepieniu ciała i duszy mogliśmy poznać jeszcze nowe ścieżki rowerowe na terenie Pruszcza Gdańskiego. W drodze powrotnej mieliśmy okazję sprawdzić swoją kondycje fizyczną wjeżdżając po stromej górce w Żukczynie.
Pierwszy Rajd Rowerowy kl. 5A możemy zaliczyć do udanych. Nawet słoneczna pogoda nam towarzyszyła.
Ubogaceni wiedzą:
- krajoznawczą
- historyczną
- religijna
- kulinarną
szczęśliwie dotarliśmy do szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019.
Podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie naszej szkoły włączyli się w AKCJĘ SPRZĄTANIE ŚWIATA.
Temat tegorocznej edycji brzmiał:,,Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy". Cała społeczność szkolna z dużym zaangażowaniem porządkowała Kłodawę i jej okolice, z nadzieją na zmianę mentalności niektórych mieszkańców, zachęcając wszystkich do nieśmiecenia i dbania o nasz wspólny dom - Ziemię.
Joanna Kucharska
W dniu 24.09.2019r. podczas sesji Rady Gminy Wójt wręczył stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce.
Serdecznie gratulujemy uczennicom naszej szkoły:
Joannie Gądek i Klaudii Kowalskiej (uczennice kl. VIII)
oraz Weronice Rosanowskiej (kl. VII)
a także naszym absolwentkom: Julii Miernik, Zuzannie Stawickiej oraz Marii Sulewskiej,
które otrzymały stypendia naukowe.
Życząc dalszych sukcesów, zachęcamy wszystkich uczniów do nauki, bo stypendia są dostępne dla każdego, wystarczy sumiennie i wytrwale uczyć się.
W czasie wakacji został przeprowadzony kapitalny remont i modernizacja pomieszczeń kuchni szkolnej wraz z zapleczem. Zakres robót był rozległy. Obejmował wymianę instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej, prace murarskie, posadzkarskiej, wymianę stolarki drzwiowej i montaż wentylacji. Kuchnia została wyposażona w nowe meble i sprzęt kuchenny – m.in.: piec konwekcyjno-parowy.
Całościowy koszt wyniósł 150 tys. złotych. 80 tysięcy pozyskano z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”.
W wyniku przeprowadzonego remontu znacznie poprawił się standard stołówki szkolnej, która jest przystosowana do przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków dla uczniów.
Halina Podolska
dyrektor szkoły
WEEKEND NA SPORTOWO
Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców wraz z dziećmi z klas IV – VIII do wzięcia udziału w zajęciach rekreacyjno-ruchowych realizowanych w 5 cyklicznych spotkaniach (październik, listopad, marzec, kwiecień, maj) w różnych formach aktywności ruchowej (marszobieg, nordic walking, jazda na rowerze), z których każdego celem będzie nabicie minimum 5 km.
START
05.10.2019 r. (sobota) - MARSZOBIEG
Godzina 10:00
Zbiórka Parking szkolny
Zapisy u organizatorki - Anny Rogackiej - do dnia 03.10.2019r.
Dla najbardziej aktywnych uczniów i ich rodziców w projekcie przewidziane są upominki.
Pomysł i prowadzenie
Anna Rogacka
1 września obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Kilkanaście dni później po raz kolejny mieliśmy okazję być w miejscu naznaczonym przez tę straszną wojnę. 17 września uczniowie klasy VII (wraz z osobami z pocztu sztandarowego) brali udział w SPOTKANIU POKOLEŃ z okazji 80. rocznicy przywozu pierwszych jeńców cywilnych do obozu Grenzdorf – Graniczna Wieś.
W spotkaniu, tradycyjnie organizowanym przez Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Z. Bukowskiego w Czerniewie, wzięli udział między innymi reprezentanci władz powiatu i gminy, służb i instytucji działających na terenie gminy, księża i kustosz obozu Stutthof. Przed symbolicznym pomnikiem stanęli przede wszystkim przedstawiciele różnych pokoleń. Po to, by zachować pamięć o tych, którzy zginęli w czasie wojny... nie tylko w tym miejscu.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tej uroczystości.
Katarzyna Pęczek
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Od WTORKU 24. 09. 2019 r. TRZECI kurs przywożący dzieci do szkoły zostaje ODWOŁANY.
Tym samym przez cały tydzień funkcjonują kursy przyjazdowe I i II.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie dotyczące kwestii przeciwdzałania przemocy, dyskryminacji za szczególnym zwróceniem uwagi na rozpoznawanie różnych form autoagresji.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 30 września 2019 r. o godz. 17:00
Halina Podolska
dyrektor szkoły
10 września 2019r. naszą szkolną bibliotekę odwiedziły pierwszaki z wychowawczynią Joanną Kucharską. Dzieci zwiedziły bibliotekę, rozpoznały „mieszkające” w niej kukiełki (szczególnie spodobał się Plastuś), dowiedziały się, jak wypożyczać książki i jak o nie dbać, by zawsze były piękne i czyste. Opowiedziały też o swoich „domowych” biblioteczkach i ulubionych bohaterach. Po obejrzeniu przygotowanej specjalnie dla nich wystawy bajek i wierszyków, samodzielnie wybrały i wypożyczyły swoje pierwsze książki. I tak rozpoczęła się ich przygoda z książką i czytaniem… Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece każdy otrzymał kolorową zakładkę do książki.
Wszystkim uczniom, a szczególnie pierwszakom życzę wiele radości i przyjemności z czytania, przeżycia niesamowitych przygód i ciekawych podróży z książką.
Zapraszam do biblioteki!
Jolanta Cieplińska