W bieżącym roku uczniowie musieli recytować wiersz „Kulig” a drugi utwór wybrać samodzielnie.
I miejsce- Iwona Gierska
II miejsce - Zofia Wrona
III miejsce - Martna Bławat
Za najlepszą przez jury została uznana recytacja Iwony Gierskiej i to ona reprezentować będzie naszą szkołę w czasie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie.
15 maja w ramach projektu "Uczeń mądry i wesoły" odbyła się wycieczka do Malborka. Uczniowie klas I-III z wychowawcami:p.M.Sobczak, p.J,Kucharską oraz p. H.Jędrkiewicz zwiedzili Muzeum Zamkowe w Malborku. Niezwykłych wrażeń dostarczyły im dwie wystawy - wyrobów z bursztynu oraz dawnej broni palnej. W wycieczce dodatkowo uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego z p.A.Markun.
Halina Jędrkiewicz
11 maja klasa I i II były w OKSiR w Cieplewie na projekcji filmów w ramach festiwalu filmowego w Gdyni. Uczniowie obejrzeli dwa nowe filmy pt.,, Mami Fatale” oraz ,,Hip- hip i hurra”. Po projekcji odbyło się spotkanie z producentem filmowym z Warszawy. Nowe filmy bardzo się wszystkim podobały i zostały nagrodzone dużymi brawami.
Marzena Sobczak
Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Kłodawie w dniach 11-12 maja 2012 roku odwiedzili Warszawę. Wycieczka ta była w dużym stopniu refundowana ze środków projektu pn. ,,Uczeń mądry i wesoły” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, który to projekt uczniowie realizują od września 2011 r. i rodziców.
Celem wycieczki było rozwijanie umiejętności, zdolności i zainteresowań naszych uczniów z zakresu języka polskiego, historii z dużą dozą patriotyzmu, matematyki, przyrody i plastyki. W tym celu dzieci zwiedziły:
- Cmentarz Powązkowski – gdzie złożyły kwiaty na grobie patronki szkoły – Marii Kownackiej, poznały historię Powązek i ludzi tam pochowanych,
- Senat – gdzie mogły zobaczyć pracę senatorów RP,
- Łazienki – gdzie poznały piękno dawnej architektury, mogły zgłębić różnorodność tamtejszej roślinności
- obejrzały stadion Legii,
- tarasy,
- ważnym miejscem był Kościół Św. Jana i tamtejsze muzeum poświęcone życiu, działalności i okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
- wizyta w Izbie Pamięci Marii Kownackiej na Żoliborzu – utrwaliła wiedzę już wcześniej nabytą dotyczącą życia i twórczości naszej patronki,
- Muzeum Techniki w Pałacu Kultury – pozwoliło uczniom na samodzielne przeprowadzanie doświadczeń (np. z zakresu elektrostatyki), poznali historię komputera, telewizora, czy telefonu.
- galeria w Pałacu Kultury – poznanie twórczości Leonardo da Dinci,
- panorama Warszawy,
- Stare Miasto – zapoznanie z architekturą Warszawy, Zamkiem Królewskim i pomnikami,
- Niepokalanów – zwiedzanie Bazyliki, poznanie dziejów Bł. Maksymiliana Kolbe, wdrażanie do poznania historii Polski poprzez pokaz Panoramy Tysiąclecia, Muzeum Papieskie.
Czas spędzony w Stolicy pozwoli na usystematyzowanie wcześniej nabytej wiedzy, a także zmotywuje uczniów do poszukiwania nowych alternatywnych źródeł wiedzy, jak bezpośredni kontakt z historią, matematyką, przyrodą z językiem ojczystym – wszak praktyka jest najlepszym nauczycielem.
Janina Gruchocka
9 maja obchodzony jest Dzień Unii Europejskiej. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano apel, podczas którego uczniowie z Koła Europejskiego zaprezentowali swoją znajomość tematyki europejskiej w przedstawieniu oraz rozstrzygnięto Gminny Konkurs Na Flagę Państw UE. Na tę uroczystość przybili zaproszeni goście: była europoseł pani Hanna Foltyn – Kubicka, przewodniczący Rady Gminy Trąbki Wielkie pan Józef Sroka, pan Władysław Ornowski z Fundacji „Pan Władek", pani Monika Rogalska z Punktu Informacyjnego w Pruszczu Gdańskim, pani Anna Chmielewska z Gminnej Biblioteki Publicznej oraz pan Andrzej Markowski – inspektor ds. oświaty w Trąbkach Wielkich.
Uczniowie zabrali zebranych w nieco humorystyczną podróż po kilku krajach Wspólnoty prezentując swoje talenty aktorskie i kabaretowe odgrywając włoską operę, hiszpańskie flamenco, niemieckie jodłowanie czy scenę balkonową z „Romea i Julii". Kilka słów o pracy eurodeputowanego wygłosiła była pani europoseł. Następnie wręczono uczniom nagrody za konkurs, ufundowane przez Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Pruszczu Gdańskim i Gminny Ośrodek Kultury w Trąbkach Wielkich. Mimo iż to dopiero pierwsza edycja Konkursu na Flagę krajów Unii Europejskiej, nadesłano aż 85 prac ze szkół podstawowych i przedszkola z terenu gminy.
Mamy nadzieję, że Dzień Unii Europejskiej stanie się w naszej szkole coroczną tradycją.
Zapraszamy na fotorelację umieszczoną na stronie Urzędu Gminy w Trąbkach Wielkich:
8 maja uczniowie klas III-IV z okazji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbył się w Gdyni, wzieli udział w pokazie filmów w OKSiR w Cieplewie. Ponadto uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach plastycznych, muzycznych i tanecznych. W podobnych projekcjach oraz warsztatach wzięli udział uczniowie pozostałych klas naszej szkoły.
Halina Jedrkiewicz
27 kwietnia 2012r. reprezentacja uczniów klas III-VI uczestniczyła w Gminnych Obchodach Święta Flagi, które miały miejsce w Sobowidzu.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., po której wszyscy uczestnicy ubrani w barwy biało-czerwone przeszli przemarszem do szkoły. Tutaj uczestnicy mieli okazję obejrzeć bardzo ciekawy program artystyczny w wykonaniu uczniów szkół z terenu Gminy Trąbki Wielkie oraz wysłuchać niezwykle interesującego wykładu profesora doktora habilitowanego z Uniwersytetu Gdańskiego Pana Piotra Nirwińskiego na temat historii POLSKIEJ FLAGI. Następnie wręczono nagrody uczniom biorącym udział w konkursie „Polska w kolorze biało-czerwonym” pod patronatem Marszałka Senatu RP Pana Bogdana Borusewicza.
Prace nagrodzone w konkursie "Polska w kolorze biało-czerwonym"
Nikodem Osowski 5-latki (praca plastyczna wykonana pod kierunkiem p.L.Olszewskiej)
Daniel Bamburski (praca wykonana w programie graficznym Paint), kl.VI
Maja Keler, kl.VI (praca plastyczna wykonana pod kierunkiem p.J.Cieplinskiej)
Wyróżnienia:
Julia Wietrzyńska (praca wykonana w programie graficznym Paint), kl.V
Bartosz Włodarski (praca wykonana w programie graficznym Paint), kl.V
Elżbieta Jasiak
25 kwietnia odbył się apel, w czasie którego uczniowie kl.IV przypomnieli o ważnych świętach majowych i rocznicach historycznych. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego.
Anna Stefańska
24 kwietnia uczniowie klasy III wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie Wiedzy Zdrowotnej "Jestem bezpieczny". Oprócz konkursu organizatorzy - SP w Czerniewie - przygotowali uczestnikom bardzo dużo atrakcji.
Halina Jędrkiewicz
Zapraszamy do fotorelacji na stonie Szkoły Podstawowej w Czerniewie - FOTORELACJA
24 kwietnia ucz.klasy V Magdalena Słupianek otrzymała wyróżnienie za kartkę wielkanocną wykonaną w programie graficznym Paint.
Elżbieta Jasiak
19 kwietnia w Szkole Podstawowej w Sobowidzu odbył się XII Gminny Konkurs Ortograficzny. Godnie zaprezentowali naszą szkołę:
I miejsce – Helena Górska- kl. II
II miejsce – Mieszko Kowalczyk - kl. III
I miejsce – Zofia Wrona – kl. IV
II miejsce – Magdalena Bukowicz – kl.VI
19 kwietnia uczniowie klas II-III wzieli udział w niezwykle interesujących warsztatach, które odbyły się w Centrum Hewelianum w Gdansku. Wiele wrażeń dostarczyły uczniom eksperymenty, ktore mogli swobodnie wykonywać, bawiąc się jednocześnie i ucząc.
Halina Jędrkiewicz
19 kwietnia 2012r. w Pruszczu Gdańskim odbył się Archidiecezialny Konkurs Wiedzy Religijnej "Katolik 2011/2012. A oto wyniki naszych uczniów:
II miejsce Mateusz Myszk, ucz.kl. VI
III miejsce Kamil Babiński, ucz. kl.VI
III miejsce Adrianna Cieloszczyk, ucz. kl.VI
17 kwietnia pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w III etapie międzyszkolnego konkursu matematycznego Matematyk Roku 2012 w Pszczółkach. W konkursie łącznie wzięło udział około 150 uczniów z 7szkół: w Pszczółkach, Trąbkach Wielkich, Mierzeszynie, Czerniewie, Kłodawie, Suchym Dębie i Sobowidzu. Czworo uczniów naszej szkoły odniosło duży sukces:
Julian Górski - I miejsce w kategorii klas V
Katarzyna Wolska - II miejsce w kategorii klas V
Adrianna Leszczyńska - III miejsce w kategorii klas V
Miłosz Cieloszczyk - I miejsce w kategorii klas IV
Uczniowie naszej szkoły mają za sobą już kilka pieszych pielgrzymek do najbliższych sanktuariów, dlatego kolejne wyzwanie nie było dla nich dużym problemem. 14 kwietnia wraz z dziećmi pielgrzymowali również rodzice. Wszyscy mieli jedną intencję – wyproszenie miłosierdzia dla całej parafii i wszystkich parafian. Pielgrzymka wyruszyła spod kościoła o godzinie 15.00 – godzinie Miłosierdzia Bożego. W kościele p.w. Św. Faustyny uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, która celebrowana była przez naszego proboszcza ks. Bronisława Chudego. Byliśmy bardzo wzruszeni serdecznością i gościnnością ks. Proboszcza Andrzeja Kosowicza, który bardzo ciekawie opowiadał o historii powstawania jego parafii przy słodkim poczęstunku i herbatce.
Renata Szalewicz
23 marca 2012r. w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Cieplewie odbył się II etap Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na „ty”, którego nasza szkoła jest współorganizatorem. Komisja w składzie:
wyłoniła następujących zwycięzców:
Klasa I
I Miejsce: Agata Szwedo SP Nr 2 w Pruszczu Gd.
Julia Miernik SP w Kłodawie
II Miejsce: Natalia Olechnowicz SP w Giemlicach
III Miejsce : Hubert Matejuk KSN w Pruszczu Gd.
Klasa II
I Miejsce: Paulina Baczyńska SP w Straszynie
II Miejsce: Zofia Jaworowska SP Nr 2 w Pruszczu Gd.
Katarzyna Caboń SP w Kłodawie
III Miejsce: Filip Łobaczewski SP w Giemlicach
Klasa III
I Miejsce: Julia Wiergowska SP w Straszynie
Julia Caboń SP w Kłodawie
II Miejsce: Szymon Gajewski SP w Czerniewie
III Miejsce: Wiktoria Skoczylas SP Nr 2 w Pruszczu Gd.
Klasa IV
I Miejsce: Zofia Przybysz SP Nr 2 w Pruszczu Gd.
II Miejsce: Zofia Wrona SP w Kłodawie
Karolina Gatz SP w Straszynie
III Miejsce: Krystian Went SP w Czerniewie
Klasa V
I Miejsce: Adrian Grulkowski SP w Czerniewie
II Miejsce: Adrianna Leszczyńska SP w Kłodawie
III Miejsce: Julia Witkowska SP w Straszynie
Klasa VI
I Miejsce: Zuzanna Gryszko SP Nr 2 w Pruszczu Gd.
II Miejsce: Marceli Buczyński SP w Kłodawie
III Miejsce: Paweł Drab SP w Straszynie
Gorąco gratulujemy wszystkim uczniom, natomiast powyższych laureatów zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 6 czerwca 2012r. , o godzinie 10.00 w naszej szkole w Kłodawie.
17 marca 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Przywidzu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski-Jan Brzechwa, w którym Szkołę Podstawową w Kłodawie reprezentowały: Katarzyna Wolska, Adrianna Leszczyńska z klasy V oraz Patrycja Kowalska z kl. IV.
Patrycja Kowalska zajęła w tym konkursie II miejsce, recytując wiersz pt.: „Jak rozmawiać trzeba z psem”. Gratulujemy!
Rekolekcje- łac. recolectio oznacza pozbieranie siebie. Często się tez używa terminu „ćwiczenia duchowe”.
Celem rekolekcji jest wejście w siebie, uczenie się pracy nad sobą, uspokojenie w zamęcie dni powszechnych i pozbycie się stresów; owocem- wewnętrzne skupienie, nawrócenie i odmowa moralna. Pozwalają uczestnikowi weryfikować swoje dotychczasowe życie. Czas intensywniejszej modlitwy i rozważania. Pomocą jest uczestniczenie w nabożeństwach i wysłuchanie nauk. Często stanowią początek kolejnego etapu rozwoju duchownego.
Rozróżnia się rekolekcje otwarte (np. parafialne, stanowe, szkolne, ewangelizacyjne) i zamknięte (odprawiane przez osoby duchowne lub świeckie, w specjalne do tego wyznaczony ośrodkach, z zachowaniem całkowitego milczenia)
Uczniowie naszej szkoły każdego roku uczestniczą w rekolekcjach wielkopostnych. Organizowane są one w kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Starszego w Kłodawie. Uczniowie chętnie w nich uczestniczą. Zawsze towarzyszą im wszyscy nauczyciele i wychowawcy oraz niektórzy rodzice. W tym roku odbyły się w dniach 25-28.03.2012r. Rekolekcje prowadził ks. Bolesław Antoniów- proboszcz nowo wybudowanego kościoła p.w. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Ełganowie.
Nauki wielkopostne ks. Bolesław rozwinął w oparciu o trzy wiodące tematy:
Renata Szalewicz
DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. M. KOWNACKIEJ W KŁODAWIE
Ogłasza zapisy na rok szkolny 2012/2013 do
ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH - dzieci 5 -letnie i 6 – letnie( rocznik 2006, i 2007)
DO KLAS I – dzieci 6 – letnie i 7- letnie (rocznik 2005, 2006)
Zapisy odbędą się 19 i 20.03.2012r. w godzinach 8.00-12.00
Zapisy dokonywane będą na podstawie aktu urodzenia dziecka. Proszę dostarczyć również nr PESEL dziecka.
W ramach realizacji Projektu pn. ”Uczeń mądry i wesoły” współfinansowanego przez Unię Europejską 5 marca 2012r. uczniowie klas IV – VI brali udział w koncercie edukacyjnym pt. „W POGONI ZA KRÓLEM ULICZKAMI GDAŃSKA” w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Uczestnicy koncertu dzięki dawnej muzyce, tańcom i stylowym strojom artystów przenieśli się w epokę królewskiego Gdańska. Podczas wędrówki po starym mieście towarzyszyły im opowieści oparte na legendach prof. Jerzego Sampa. Wszystkich zachwyciły dawne tańce i gra szczególnie tych małych artystów – dzieci. Najbardziej podobały się GDAŃSKIE LWIĄTKA, NEPTUN, SPRYTNY BALCEREK oraz PANIENKA Z OKIENKA.
Wielkie brawa otrzymali również tancerze za przepiękne wykonanie POLONEZA, młodzieżowa grupa hip – hopowa oraz orkiestra AMBER.
Koncert dostarczył wielu wrażeń artystycznych był także okazją do przybliżenia uczniom niektórych wydarzeń z historii Gdańska.