27 maja 2015r. w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie odbyło się podsumowanie V Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z KSIĄŻKĄ NA TY”. W uroczystości udział wzięli: - Starosta Gdański – Stefan Skonieczny - Zastępca Wójta Gminy Trąbki Wielkie – Jan Wiczling - współorganizatorzy konkursu, dyrektorzy szkół, nagrodzeni uczniowie, bibliotekarze szkolni oraz rodzice. Podsumowania V edycji konkursu dokonała Kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pruszczu Gdańskim – Joanna Kowalczyk. Najpierw nagrodzono indywidualnych laureatów w etapach „Pięknego czytania” oraz „Testu znajomości lektur”, wśród których znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Julia Miernik kl. IV (I miejsce), Antoni Wrona kl. II (III miejsce). Wszystkie dzieci z radością odbierały nagrody, dyplomy i gratulacje z rąk Starosty Gdańskiego oraz Zastępcy Wójta Gminy Trąbki Wielkie. Następnie nagrodzono szkoły w etapie „Najlepiej czytająca szkoła”. Jesteśmy dumni, że już po raz piąty laureatem I miejsca w tej kategorii została nasza szkoła, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Trąbkach Wielkich, III miejsce Szkoła Podstawowa w Sobowidzu. Po zsumowaniu wyników trzech etapów, ogłoszono wyniki w klasyfikacji łącznej konkursu:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kłodawie (31 pkt)
II miejsce – Zespół Szkół w Straszynie (28 pkt)
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Trąbkach Wielkich (27 pkt).
Dodatkową atrakcją dla wszystkich laureatów był występ Teatru Qfer z przedstawieniem „Bajki Pana Bałagana”, podczas którego dzieci bawiły się świetnie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, nauczycielom i bibliotekarzom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie dzieci, fundatorom nagród – Staroście Gdańskiemu i Wójtowi Gminy Trąbki Wielkie za wspaniałe upominki książkowe, Komisji Konkursowej za ogromny wkład pracy, współorganizatorom za pomoc w realizacji tak dużego przedsięwzięcia. Gratulujemy zwycięzcom! Zapraszamy do udziału w następnej edycji konkursu w roku szkolnym 2015/2016.
Bibliotekarz – Jolanta Cieplińska
Uczniowie klasy II naszej szkoły realizuja program "Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki". Jest on finansowany przez Fundację Młodziezowej Przedsiębiorczości i Fundacje PZU.
Uczniowie razem z Grosikiem podróżują przez 10 miesięcy po galaktykach Finanse i Oszczędzanie, poznając zagadnienia z zakresu edukacji finansowej i bezpieczeństwa. Dzieci uczą się form i sposobów oszczędzania i racjonalnego wydawania pieniędzy i sposobów ich zarabiania. Ważnym elementem programu jest także kształtowanie nawyków dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo.
Podczas ciekawych i urozmaiconych zajęć uczniowie zdobywają nowe wiadomości i umiejętności, które pomagają im lepiej funkcjonować w dorosłym życiu.
Joanna Kucharska
20 maja 2015r. w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbył się XV Pomorski Przegląd Chórów uczestniczących w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Wzięło w nim udział 12 chórów z województwa pomorskiego, w tym Chór Szkoły Podstawowej w Kłodawie. Dyrygentem i opiekunem chóru jest pan Krzysztof Rek. Pod jego dyrekcją 15 dziewcząt wykonało trzy utwory: „Pieśń poranna” (muz. St. Moniuszko), „Rota” (muz. F. Nowowiejski) i „Remedium” z repertuaru zespołu „Czerwone Gitary”. Chór zaprezentował utwory na wysokim poziomie artystycznym. Po długich obradach jury składających się z Profesorów Akademii Muzycznej zespół zdobył Brązowe Pasmo, czyli nagrodę za zajęcie 3. Gratulujemy sukcesu!!!
Zapraszamy do fotogalerii na stronie GOKSiR w Trąbkach Wielkich.
Krzysztof Rek
20 maja 2015r. uczniowie z klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Kłodawie, odwiedzili osadę Faktoria w Pruszczu Gd. Faktoria Handlowa to miejsce, w którym można zobaczyć jak żyli ludzie na terenie Pruszcza ponad 2000 lat temu. Pierwszaki zwiedziły w osadzie chatę wodza, bursztyniarza, kowala i halę targową. Prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom sposób życia osadników sprzed 2000 lat. Uczestniczyły one w warsztatach garncarskich. Każdy ulepił naczynie z gliny i zabrał tę pamiątkę do domu. Dzieci z wielką przyjemnością bawiły się na placu zabaw przylegającym do osady. Urządziliśmy sobie także piknik i mimo niezbyt sprzyjającej aury wszyscy świetnie się bawili.
Lucyna Olszewska
18 maja 2015r. odbył się w Szkole Podstawowej w Kłodawie KONCERT w 35 rocznicę tragicznej śmierci uznanej artystki ANNY JANTAR. W koncercie wystąpiły dziewczęta z sekcji wokalnej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, które szkolą się pod kierunkiem Anny Federowicz i Tomasza Stroynowskiego.
Halina Jędrkiewicz
18 maja 2015r. Rodzice dzieci z oddziałów przedszkolnych aktywnie wzięli udział w warsztatach technicznych. Ich celem było wykonanie strojów na uroczystości związane z Festynem Rodzinnym i Jubileuszem 70-lecia szkoły.
Licznie przybyli goście: Mamusie i Tatusiowie z zapałem przelatali żółte wstążeczki i w ten sposób powstały słoneczne spódniczki dla dziewczynek i kołnierzyki dla chłopców. Nie zabrakło też i zerówkowiczów, którzy ochoczo pomagali przy pracy.
W przerwie uczestnicy warsztatów mieli okazję skosztować kawy, herbaty i ciasta. Na koniec była możliwość wysłuchania piosenek Anny Jantar w wykonaniu chóru z Trąbek Wielkich, który akurat koncertował w naszej szkole.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w pierwszych, ale mamy nadzieję, że nie ostatnich warsztatach.
Berenika Kucharczyk
Uczniowie dwóch szkół z naszej gminy, Szkoły Podstawowej w Kłodawie i Czerniewie spędzili sześć wspaniałych dni na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej i w Czechach. 11 maja 2015r. wieczorem pożegnaliśmy się z rodzicami i wyruszyliśmy w drogę.
Zostaliśmy zakwaterowani rankiem 12 maja 2015 roku w ośrodku wypoczynkowym „Marysieńka” w Lewinie Kłodzkim. Pierwszego dnia zdobyliśmy szczyt Szczeliniec Wielki, z którego mogliśmy podziwiać panoramę Sudetów. Kolejnym niezwykle bogatym pod względem form skalnych miejscem były Błędne Skały, czyli malowniczy labirynt. Następnego dnia rankiem wyruszyliśmy w drogę do przepięknej stolicy Czech do Pragi. Podziwialiśmy m.in. Hradczany gdzie mieści się Zamek Praski, gotycką Katedrę św. Wita, Zabytkowy Most Karola i Rynek Staromiejski z gigantycznym Pomnikiem Jana Husa a także Ratusz XV wieczny z zegarem astronomicznym i Plac Wacława. Po powrocie do ośrodka czekała na nas niespodzianka – dyskoteka. Kolejny dzień mimo iż ranek deszczowy, dostarczył nam również niemało atrakcji. W Złotym Stoku zwiedziliśmy kopalnię złota, a w pobliskiej mennicy mieliśmy okazję wybić sobie „złote monety”. Odwiedziliśmy również Średniowieczny Park Techniki – replikę średniowiecznej osady górniczej. Ale to nie koniec atrakcji; tego dnia Pan Władek zabrał nas do Polanicy Zdroju , widzieliśmy Pijalnię Wód Mineralnych, Park i Teatr Zdrojowy, a na koniec czekała na nas super atrakcja – kilkakrotny zjazd na letnim torze saneczkowym. Po powrocie cała grupa mogła ogrzać się i pośpiewać przy ognisku. Kolejny dzień to wyjazd do Czech do Skalnego Miasta w Adrspach. Podziwialiśmy wspaniałe, wyrzeźbione przez naturę gigantyczne skały. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Zamku w Nachodzie, który góruje nad malowniczym miastem. Po kolacji tego dnia pojechaliśmy do Parku Zdrojowego w Dusznikach Zdroju podziwialiśmy różnobarwną fontannę „tańczącą” w rytm muzyki. Ostatniego dnia z rana pojechaliśmy do Kudowy Zdroju, gdzie odwiedziliśmy Park Zdrojowy, ruchomą szopkę i wstąpiliśmy do Kaplicy Czaszek w Czermnej. W drodze powrotnej do domu zajechaliśmy do Wrocławia, gdzie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Około 3 nad ranem szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Szczególne podziękowania za zaangażowanie, trud i włożone serce, składamy naszemu głównemu organizatorowi i kierownikowi wycieczki Panu Władysławowi Ornowskiemu i Fundacji „Pan Władek”
11 maja 2015 roku zorganizowany został wyjazd kl. IV i V do Gdańska. Najpierw uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, połączonej z odwiedzaniem miejsc związanych z działalnością opozycji przedsierpniowej oraz wydarzeniami Sierpnia 1980r. w Gdańsku. Piękna, słoneczna pogoda tego dnia sprzyjała edukacyjnemu spacerowi śladami „Solidarności”. Następnie udaliśmy się do Multikina, by obejrzeć spektakl pt. „Pan Kleks”, którego organizatorem był Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Wycieczka zakończyła się ok. 1430, ale niektórzy uczniowie już myśleli o kolejnej wyprawie, nieco dłuższej wycieczce, która miała zacząć się jeszcze tego samego dnia…
Anna Stefańska
7 maja 2015r. uczniowie naszej szkoły zafundowali sobie na wzajem wspaniałą podróż po wielu krajach Europy w ramach obchodzonego przez nas Dnia Europejskiego. Wszyscy - od pięciolatków, po klasę szóstą i grono pedagogiczne z ogromnym zaciekawieniem słuchali przygotowanych przez każdy oddział opowieści o wylosowanym kraju. Ponadto można było zawiesić oko na nieprzeciętnych strojach, przebraniach naszych uczniów i nauczycieli, które współgrały z prezentowanym przez nich państwem. Każdy z nas dowiedział się czegoś ciekawego o Węgrach, Włochach, Grecji, Niemczech, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Polsce i Wielkiej Brytanii. Słuchaliśmy kilku słów w językach różnych państw, zgadywaliśmy zagadki, odnajdywaliśmy państwa na mapie a także skosztowaliśmy niektórych lokalnych przysmaków. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy "Odę do radości" - hymn Zjednoczonej Europy.
Jednym słowem pomysłowość naszych uczniów i nauczycieli zaskakiwała nas wraz z kolejnym prezentowanym krajem. W tej interesującej podróży po prostu nie było miejsca na nudę! W kolejną wybieramy się za rok:)
Karolina Kazimerczak-Dułak
30 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej w Sobowidzu odbyła się uroczystość z okazji DNIA FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ oraz ŚWIĘTA NARODOWEGO TRZECIEGO MAJA. Naszą szkołę w KONKURSIE NA STRÓJ BIAŁO- CZERWONY I HASŁO reprezentowali uczniowie klasy V, którzy wystąpili w biało – czerwonych strojach, szalikach z napisem Polska oraz czapkach kibica. Po recytacji wiersza związanego z polską flagą, uczniowie przedstawili własne hasło patriotyczne:
„Każdy Polak – mały, duży,
Tak jak umie Polsce służy!
Bo tu jest nasze miejsce,
Tu jest nasz dom!”
wskazując na biało – czerwony dom symbolizujący Polskę.
Prezentacja nagrodzona została gromkimi brawami – dzieci zajęły III miejsce, za które nagrodą był talon o wartości 200,00zł.
Gratulujemy!
Zapraszamy do fotogalerii na stronie GOKSiR w Trąbkach Wielkich
Jolanta Cieplińska
28 kwietnia2015r. w Szkole Podstawowej im. K. Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich,odbył się VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Julia Caboń, Jakub Gądek oraz Maciej Słupianek. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający umiejętnoś
ć rozumienia ze słuchu, czytania ze zrozumieniem, kompetencji językowych i posługiwania się regułami gramatyki. Miło nam poinformować,że wszyscy nasi reprezentanci, przygotowani przez p. Karolinę Kaźmierczak - Dułak, zajęli miejsca na podium!
Maciej Słupianek - I miejsce
Julia Caboń i Jakub Gądek - ex aequo miejsce III.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej motywacji i wytrwałośći w zgłębianiu tajników języka angielskiego!
26 kwietnia 2015 roku wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie wzięli udział w akcji Pola Nadziei, podczas której kwestowano na rzecz hospicjum w Sopocie. Zbiórkę datków przeprowadzono przy Kościele w Kłodawie. Ofiarodawców wyróżniono żonkilami - symbolami nadziei.
Dziękujemy za pomoc okazaną najbardziej potrzebującym.
Lucyna Olszewska
24 kwietnia 2015r. w bibliotece w Trąbkach Wielkich odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej. Zadanie konkursowe polegało na przepięknym wyrecytowaniu wybranego utworu Doroty Gellner. Miło nam poinformować, iż w kategorii 6 latków (rocznik 2009) II miejsce zajęła Daria Bukowska z klasy Ob, natomiast III miejsce Martyna Talarowska z klasy Oa. Daria recytowała wiersz "Kocia dama", Martyna wiersz "Śniadanko".
Berenika Kucharczyk
23 kwietnia 2015r. grupa uczniów ze Świetlicy Socjoterapeutycznej wzięła udział w edukacyjnej grze terenowej. Celem gry było przybliżenie uczniom historii Westerplatte i zapoznanie z obiektami znajdującymi się na półwyspie. Uczestnicy otrzymali do realizacji zadania, które zostały przygotowane tak, aby poprzez rozwiązywanie historycznych zagadek efektywnie połączyć wiedzę i zabawę, ucząc jednocześnie pracy w zespole. Dodatkową atrakcją był przejazd drezyną historyczną trasą kolejową na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Uczniowie świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami, rozszyfrowali niełatwe hasła. Wrócili z wycieczki pełni humoru i wspaniałych wrażeń.
Halina Jędrkiewicz
22 kwietnia 2015r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Wcześniej w klasach odbyły się pogadanki nt. ochrony środowiska, oszczędzania wody i energii. W piątek 22 kwietnia klasy I – VI oraz oddziały przedszkolne porządkowały terany szkolne i w pobliżu szkoły. Po pracy uczniowie wraz z wychowawcami piekli kiełbaski przy ognisku.
Halina Jędrkiewicz
Dnia 21 kwietnia 2015r. czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w III etapie międzyszkolnego konkursu matematycznego " Matematyk Roku 2015 " w Szkole Podstawowej w Pszczółkach :
- Kacper Kąkol z kl. VI
- Maciej Słupianek z kl. VI
- Helena Górska z kl. V
- Julia Miernik z kl. IV.
W konkursie tym uczestniczyli uczniowie Szkół Podstawowych w Pszczółkach , Kłodawie, Suchym Dębie, Sobowidzu, Mierzeszynie, Czerniewie i Trąbkach Wielkich. Nasi uczniowie odnieśli następujące sukcesy:
- Maciej Słupianek - I miejsce w kategorii klas VI
- Helena Górska - III miejsce w kategorii klas V
- Kacper Kąkol i Julia Miernik - wyróżnienia. GRATULACJE !
Iwona Starszak-Chmielewska