Serdecznie zapraszamy na warsztaty teatralne, które odbęda się w naszej szkole 12 lutego 2015r. w godzinach 9.00 - 13.00.
W programie zajęć:
- zabawy w teatr
- gry
- nauka tańca Hip Hop i Salsa
30 stycznia 2015r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Dzieci od rana były bardzo podekscytowane nie mogąc doczekać się zabawy. Świetne przebrania dzieci, liczne konkursy oraz słodki poczęstunek to tylko niektóre atrakcje tego dnia.
Z wielką przyjemnością informuję o sukcesach naszych uczniów w GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ.
W kategorii przedszkolaki:
I miejsce – JULIA ŁUBIARZ
II miejsce – WIKTORIA KONARZEWSKA
klasy I – III
III miejsce – MARTYNA KANKA kl. II
klasy IV – VI
I miejsce – MARIA SULEWSKA kl. IV
II miejsce – MICHAŁ BŁAWAT kl. V
III miejsce – JULITA HETMAŃSKA kl.VI
Wyróżnienia
ZUZANNA STAWICKA kl. IV, HELENA GÓRSKA kl. V,
IZABELA KOSTEK kl. VI.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów artystycznych
nauczyciel plastyki – Jolanta Cieplińska
Uczniowie klas IV – VI pod kierunkiem nauczycieli – Lucyny Olszewskiej i Jolanty Cieplińskiej, zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w listopadzie i grudniu wykonali kartki świąteczne dla seniorów z okolicznych miejscowości.
W dniach 19.12.2014. – 22.12.2014r. doręczyli 149 kartek z bożonarodzeniowymi życzeniami osobom starszym i niepełnosprawnym z Łaguszewa, Trąbek Małych, Kaczek, Żukczyna, Złej Wsi i Kłodawy.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, które nie zważając na niesprzyjającą pogodę wzięły udział w tej pięknej akcji świątecznej. Dziękujemy za pomoc również rodzicom.
Jolanta Cieplińska
10 stycznia 2015r. w naszej szkole uczniowie z Kółka Teatralnego przedstawili Jasełka dla członków Klubu Seniora z Kłodawy podczas spotkania opłatkowego.
Renata Szalewicz
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Kłodawie zwraca się z prośbą o poinformowanie wychowawców klas lub wychowawcę świetlicy, czy istnieje potrzeba organizowania dla Państwa dzieci w szkole zajęć opiekuńczo -wychowawczych przed i poświętach. Jednocześnie informuję , że dni 2, 5 stycznia 2015r. są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych, natomiast w szkole będą organizowane zajęcia opiekuńcze. W wyżej wymienionym okresie nie będzie organizowane dowożenie ani dożywianie dzieci.
Sam pomysł urządzania Jasełek przepisywany jest św. Franciszkowi z Asyżu, który wraz ze swoimi braćmi, w czasie Pasterki odprawianej w lesie, przedstawił dramatyczne narodzenie Pana Jezusa w prawdziwym żłobie, na sianie. Przedstawienie to, odgrywane później w licznych kościołach i klasztorach franciszkańskich, szybko rozprzestrzeniło się w całej Europie i przez franciszkanów przyniesione zostało w XIII w do Polski.
W Polsce przedstawienia te przybrały swoisty, często narodowy charakter i nazwano je Jasełkami na pamiątkę tego, że Chrystus urodzony w stajni złożony był „ in praesepio”, co po polsku znaczy „w żłobie”. Jasła zaś, są to zagrody pod żłobem. Słowem „jasła”, „jasełka” określa się też karmniki dla bydła, gdzie kładzie się słomę dla bydła i sypię sieczkę.
W naszej szkole w tym roku Jasełka przygotowali aktorzy z Kółka Teatralnego.
W przedstawieniu wzięło udział 18 uczniów z klasy 4, 5 i 6.
Oto oni:
Amelia Frydrychowicz- MARYJA
Konrad Wiński- JÓZEF
Nikola Wińska – ANIOŁ
Sandra Bałachowska – ANIOŁ
Katarzyna Caboń – ANIOŁ
Weronika Podbielska – PIEŚNIARZ
Oliwia Hetmańska – STARZEC
Sandra Bałachowska – ROZBÓJNIK
Julia Jaszczyk- DZIEWCZYNKA
Helena Górska – HEROD
Aleksandra Sadoch – ŚMIERĆ
Julia Caboń – GRZESZNIK
Jakub Gądek – KRÓL
Oliwier Bielski- KRÓL
Julia Maciulko – KRÓL
Anna Chabros – PASTERZ
Julita Hetmańska- PASTERZ
Karolina Zigler - PASTERZ
Renata Szalewicz
15 grudnia 2014r. uczniowie klas IV i V wraz z wychowawcami Anną Stefańską i Jolantą Cieplińską uczestniczyli w SPOTKANIU Z PISARKĄ – BARBARĄ KOSMOWSKĄ w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim.Autorka już od pierwszych chwil spotkania nawiązała wspaniały kontakt z dziećmi. W niezwykle ciepły sposób, z humorem i pasją opowiadała o swoich zainteresowaniach, pracy i książkach zachęcając dzieci do czytania. Pisarka odpowiedziała też na mnóstwo pytań młodych czytelników.
Uczniowie zafascynowani osobą Pani Basi i jej twórczością, zakupili wiele książek, w których autorka każdemu wpisała dedykację.
Całe spotkanie przebiegało w świątecznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze dostarczyło dzieciom wielu wrażeń czytelniczych. Uczniowie podziękowali PISARCE gromkimi brawami oraz własnoręcznie wykonaną kartką świąteczną – życząc wielu pomysłów na ciekawe książki i wiernych czytelników.
Dziękujemy pracownikom zaprzyjaźnionej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej za zaproszenie na spotkanie nie tylko z wspaniałą pisarką, ale również z niezwykłym człowiekiem.
Bibliotekarz
Jolanta Cieplińska
Szkolne Koło Caritas w dniach 25.11.2014r. – 12.12.2014r. uczestniczyło w akcji Caritas Archidiecezji Gdańskiej – „WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM”. Członkowie SKC sprzedawali w szkole ŚWIECE WIGILIJNE, z których dochód przekazaliśmy do Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Przeznaczony jest on na pomoc dzieciom z uboższych rodzin.
SKC w grudniu wykonało również 35 kartek świątecznych z życzeniami bożonarodzeniowymi dla osób bezdomnych z naszego województwa. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za wsparcie tych pięknych charytatywnych akcji świątecznych.
Opiekun SKC w Kłodawie
Jolanta Cieplińska
Szkolne Koło Caritas przy SP w Kłodawie w listopadzie 2014r. uczestniczyło w akcji mikołajkowej – „Szczotka, pasta, kubek, zimna woda…”ogłoszonej przez „Caritas” Archidiecezji Gdańskiej. Zbieraliśmy w szkole szczoteczki, pasty do zębów i kubeczki jako upominki mikołajkowe dla dzieci z uboższych rejonów naszego województwa. Pięknie zapakowane prezenty przekazaliśmy do Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy wsparli naszą akcję.
Opiekun SKC „Caritas” w Kłodawie
Jolanta Cieplińska
18 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Kłodawie odbył się XI Gminny Konkurs Piosenki Bożonarodzeniowej. W Konkursie udział wzięły dzieci w 3 kategoriach – oddziały przedszkolne, klasy I - III i klasy IV - VI. W konkursie uczestniczyły 22 osoby z 6 szkół Gminy Trąbki Wielkie. Wykonawców oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Jacek Swędrzyński - muzyk, Władysław Ornowski – Prezes Fundacji Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek” i Leszek Orczykowski - dyrektor GOKSiR w Trąbkach Wielkich.
W konkursie tym nasze uczennice osiągnęły następujące sukcesy:
2 miejsce - Martyna Tatarowska za wykonanie kolędy "Dzisiaj w Betlejem" – kategoria przedszkolaków
1 miejsce - Marcelina Olszewska za wykonanie kolędy "Wśród nocnej ciszy" – kategoria I-III
3 miejsce - Karolina Ziegler za wykonanie kolędy "Gdy się Chrystus rodzi" – kategoria IV-VI
Uczniów do konkursu przygotował nauczyciel Krzysztof Rek
GRATULUJEMY SUKCESU!!!
Krzysztof Rek
27 listopada 2014 r . w Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej. Uczniowie z klas I-III przedstawili 48 utworów Agnieszki Frączek. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-I i II-III .
Naszą Szkołę reprezentowały następujące osoby: Natalia Lis z gr. 5-latków, Zuzanna Jaśkiewicz, Kinga Ratyńska, Justyna Górska i Marcelina Olszewska z klasy I oraz Paweł Hermann z klasy III.
Marcelina Olszewska zajęła I miejsce w kategorii klas 0-I. Pozostali artyści reprezentujący naszą szkołę otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.
Lucyna Olszewska
18 listopada 2014r. uczniowie kl. IV i V pod opieka nauczycieli – Anny Stefańskiej, Jacka Kamińskiego oraz Jolanty Cieplińskiej uczestniczyli w wycieczce do Gniewu. Tutaj – na zamku w Gniewie poznali długa historię twierdzy krzyżackiej sięgającą XIII i XIV w., zwiedzili odrestaurowane komnaty, kaplicę, salę tortur, zbrojownię, dziedziniec. Dużą atrakcją było widowisko multimedialne „Wakacje z duchami” przenoszące dzieci w różne okresy historii Polski i zamku. Podczas wędrówki po warsztatach dawnych rzemieślników, uczniowie spróbowali swoich sił w mennicy bijąc monetę, w warsztacie tkackim, drukarskim z czasów Jana Gutenberga oraz na strzelnicy – używając łuku i kuszy. Jednak największe wrażenie na dzieciach wywarł udział w „Żywej Lekcji Historii” – „Husaria Chluba Oręża Polskiego”. Uczniowie podziwiali ćwiczenia Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego, sprawność jazdy konnej i władanie bronią, poznali historię i rolę husarii w dawnej Rzeczypospolitej.
Myślę, że było to ciekawe „Spotkaniem z historią”, które wzbogaciło wiedzę uczniów poprzez bezpośredni kontakt z dziejami oraz zachęci dzieci do poznawania historii Polski, tradycji i kultury naszego regionu.
Jolanta Cieplińska
We wtorek 18 listopada 2014 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziła Pani Małgorzata, policjantka z Działu Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim. Podczas spotkania policjantka poruszała tematy związane z szeroko rozumianym pojęciem bezpieczeństwa. Przypomniała dzieciom, jak należy poruszać się po drogach pamiętając o zasadach ruchu drogowego oraz zachęcała do pamiętania o byciu widocznym na drodze, czyli o noszeniu elementów odblaskowych. Omówiła także z dziećmi, jak zachować się, gdy zostanie się zaczepionym przez osobę nieznajomą. Innym ważnym zagadnieniem poruszanym na spotkaniu był temat bezpieczeństwa w szkole – przestrzeganie zasad i regulaminów. Na koniec policjantka uwrażliwiła dzieci, by przypominały rodzicom o konieczności przewożenia dzieci w fotelikach i zapinania pasów bezpieczeństwa.
Berenika Kucharczyk
24 listopada 2014r. odbyła się kolejna Giełda Szkolna pod hasłem: „Zjedz zdrowe śniadanie”. Giełdę otworzyło Szkolne Koło Teatralne. Uczniowie z klasy II i III w sposób dowcipny przedstawili wiersz pt. „Rzepka”. Następnie uczennica klasy II Martyna Kanka recytowała wiersz pt.” Owca”. Natomiast uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą P. Tomaszem Tandek przedstawili prezentację multimedialną o zdrowym śniadaniu i jego ważnej roli podczas całego dnia, następnie P. Alicja Kurkiewicz przedstawiła uczniom różnicę pomiędzy zwykłą dietą, a dietą bezglutenową.
Kolejnym etapem tegorocznej giełdy było wykonanie śniadania przez reprezentantów klas I – VI. Uczniowie starszych klas wykonali kanapki, koktajle, sałatki owocowe, świeżo wyciśnięte soki owocowe, natomiast reprezentanci klas I-III wykonali wspaniałe, kolorowe kanapki z warzywami, wędliną i nabiałem. Następnie odbyła się degustacja w salach.
Aneta Markun, Lucyna Olszewska