ZDROWE ODŻYWIANIE

Znajadzie się tu piramida zdrowego odżywiania i stylu życia dzieci i młodzieży oraz przykładowe propozycje zdrowych posiłków proponowanych przez dzieci.

Oto piramida zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży:

Przyjrzyjcie się tej piramidzie - spróbujcie zapamiętać, co leży u jej podstaw, a co znajduje się na szczycie:

Na "parterze " - jest ruch i aktywność fizyczna. Pierwsze piętro to warzywa i owoce. Na drugim pieczywo i produkty zbożowe. Następny poziom to mleko i jego przetwory, czyli nabiał. Kolejne piętro to mięso, ryby, jaja i rośliny strączkowe (groch, fasola). Na ostatnim piętrze umieszczony jest tłuszcz.

Z boku tej piramidy zauważycie monitor komputera z napisem 2h/24h - oznacza to, że zachęca się do korzystania z komputera 2 h w ciągu doby - teraz inne okoliczności, więc i czas inny. Widać też śpiące dziecko - odpowiednia ilość snu jest bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia. Waga i miarka, oznaczają kontrolę wagi i obwodów ciała. Widać także, iż ważnym elementem zdrowego stylu życia jest picie odpowiedniej ilości wody oraz mycie zębów, a także istotne jest ograniczenie ilości spożywania słodyczy i soli.

A teraz odpowiedz sobie na pytania:

Czy pamiętasz o zdrowym odżywianiu?

Czy dbasz o codzienną aktywność fizyczną?

Czy pijesz odpowiednią ilość wody?

Czy pamiętasz o tym, by codziennie zjeść śniadanie, które dostarczy Ci energii do nauki i zabawy?

Czy zjadłeś dziś śniadanie?

Co zjadłeś na śniadanie?

Czy było ono zdrowe i pożywne?

Zadanie 1 dla chętnych:

Skomponuj zdrowe i pożywne śniadanie.

Tu będą Wasze propozycje:

- jajecznica:

-kasza manna z owocami:

Zadanie 2 dla chętnych:

Narysuj duży trójkąt na kartce i podziel na piętna. Wytnij z gazet i ulotek różne obrazki, które potem umieść na odpowiednim piętrze piramidy.

Tu będą zdjęcia Waszych piramid:

Zadanie 3 dla wszystkich:

Pobiegaj w miejscu lub po podwórku, zrób 5 przysiadów, 5 pajacyków, 5 skłonów, pobiegaj w miejscu lub po podwórku, wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami - zrób 5 głębokich wdechów i wydechów.

Świetna praca :)

A teraz, dla chętnych informacje na temat zamiany: